Sabiedrībā Iedzīvotājiem Kultūrā
Dziesmu un deju svētku noslēguma koncerts

XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki noslēdzās 9. jūlijā, taču Preiļu novada iedzīvotāju atmiņās un sirdīs tie uzkavēsies vēl ilgu laiku. Preiļu novada kolektīvu dalība Dziesmu un Deju svētkos sākās 2. jūlijā ar krāšņu svētku gājienu “Novadu dižošanās”. Preiļu novadu pārstāvēja astoņi tautu deju kolektīvi – VPDK “Talderi”, VPDK “Stabulnieki”, VPDK “Amizieris”, VPDK “Rušona”, Sīļukalna VPDK, Sīļukalna JDK, Aglonas JDK, JDK “Dancari”, septiņas folkloras kopas – “Vydsmuiža”, “Jumaļeņa”, “Dzeipurs”, “Rūtoj”, “Naktineica”, “Olūteņš”, “Golūda”, divi vīru ansambļi no Preiļiem un Stabulniekiem, divi mazākumtautības kolektīvi “Rjabinuška” un “Kaļinuška”, Preiļu novada jauktais skolotāju koris “Latgale” un Preiļu jauniešu pūtēju orķestris.

Aiz krāšņiem Dziesmu un Deju svētku koncertiem stāv mūsu līdzcilvēku darbs – garas mēģinājumu stundas daudzu gadu garumā, negulētas naktis, fiziska slodze, skates, emocijas un pārdzīvojumi. Smags darbs neizpalika arī svētku gaitā. Preiļu jauniešu pūtēju orķestris cītīgi gatavojās Dziesmu un Deju svētku lielkoncertam “Laiks iet pāri”. Tautu deju kolektīvi slīpēja deju soļus Dziesmu un Deju svētku deju lieluzveduma “Mūžīgais dzinējs” mēģinājumā. Garās mēģinājumu stundas un brīžiem spēcīgās lietusgāzes it nemaz nedzēsa priecīgos smaidus no dejotāju sejām, mirdzošās acis un enerģiju, kas virmoja apkārt – prieks burtiski dzirkstīja! Savukārt Preiļu novada jauktais skolotāju koris “Latgale” skandināja spēcīgās balsis koru lielkoncerta “Tīrums. Dziesmas ceļš” ģenerālmēģinājumā Mežaparkā, piepildot gaisu ar brīnumainu enerģijas strāvojumu – saviļņojošu, pārsteidzošu un patiesi latvisku.

Preiļu novada mazākumtautību kolektīvi “Rjabinuška” un “Kaļinuška” bija daļa no tautu dienas “Raduma spēks” dalībniekiem Esplanādē, vokālo ansambļu dziedājumos Dziesmu un Deju svētku ietvaros Rīgas zaļajā sirdī Esplanādē un Vecrīgas ielās Preiļu novadu pārstāvēja Stabulnieku vīru vokālais ansamblis, bet Preiļu novada kultūras centra vīru vokālais ansamblis piedalījās vokālo ansambļu mūsdienu mūzikas koncertā “Skaņu portreti” Hanzas Peronā. Savukārt 9. jūlijā, pēdējā svētku dienā, Mežaparka Sidraba birzī kā vienā elpas vilcienā izskanēja Dziesmu un Deju svētku noslēguma koncerts “Kopā augšup”.

XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki Preiļu novada iedzīvotājiem bija patiesi aizraujošs notikums, kas vienoja gan pašus pieredzējušākos, gan pašus jaunākos. Preiļu novada vecākā dalībniece bija Marija Volkova, kura piedzīvojusi Dziesmu un Deju svētku burvību jau 11 reizes. Volkovas kundze svētkos piedalījās ar Preiļu novada jaukto skolotāju kori “Latgale”, kurā aktīvi un ar entuziasmu iesaistās jau kopš pašiem dibināšanas pirmsākumiem. Marija Volkova jau kopš skolas laikiem aizrāvusies ar dziedāšanu un uz šo patīkamo nodarbi viņu savulaik pamudinājusi māte, kura pati ļoti skaisti dziedājusi. Gremdējoties atmiņās, seniore pastāstīja, ka, lai arī gadu gaitā Dziesmu un Deju svētki ir mainījušies, ar laiku ir nākuši jauni diriģenti, citādākas dziesmas, uzlabota skatuve, profesionalitātes līmenis nemainīgi ir bijis ļoti augsts un tādas būtiskas lietas kā dalībnieku talants, meistarība un pieturēšanās pie senajām saknēm un tradīcijām ik reizi ir tikušas lolotas un sargātas. Laiks iet, viss plūst un mainās, bet ik reizi svētku dvēsele kvēlo tikpat stipri, kā Volkovas kundzes pirmajos Dziesmu un Deju svētkos, kurus viņa raksturo ar frāzi – neaprakstāma kopības sajūta. Par šī gada aizvadītajiem svētkiem dalībniece izsakās ļoti pozitīvi – gaisā virmoja spēcīgas emocijas un stiprinājās saikne ne tikai starp latviešiem mūsu zemē, bet arī ārpus tās robežām, jo uz svētkiem tika aicināti un ieradās latviešu dalībnieki no Kanādas, Zviedrijas, ASV un citām valstīm. Kā pozitīvu pieredzi dalībniece izceļ to, ka bija laiks aizbraukt arī uz pilsētu un apskatīt muzejus, tādējādi dodot iespēju vēl vairāk bagātināt savu kultūras redzesloku. Arī par izaicinošajiem laikapstākļiem – lietusgāzēm, kas mijās ar svelmi – dalībniece nesūdzas, apgalvojot, ka tie nesagādāja īpašas grūtības, kas tikai liecina par to, cik patiesi stiprs un nesatricināms ir katra Preiļu novada iedzīvotāja gars.

Dziesmu un Deju svētkos piedalījās arī Ilona Laizāne, kura uz svētkiem devās kopā ar vīru Tomu un savām trīs meitiņām: Rēziju (4 gadi), Jasmīnu (2,5 gadi) un Preiļu novada jaunāko dalībnieci Akvelīnu (3 mēneši). Ilona kopā ar savu vīru svētkos piedalījās ar Galēnu kultūras nama VPDK “Amizieris” un, pateicoties šim kolektīvam un tā dalībniekiem, svētku nedēļa bija piepildīta ar smiekliem, pozitīvām emocijām, prieka asarām un atbalstu dažādās situācijās – dalībniece apgalvo, ka kolektīvs ir kļuvis par viņu “deju ģimeni”. Ilona ir gandarīta, ka viņi ir paveikuši citiem šķietami “neiespējamo misiju” – šie svētki tika piedzīvoti kopā ar visu ģimeni: vīru, bērniem un mazu zīdaini. Visspilgtāk atmiņā palicis svētku gājiens, kas bija sava veida izaicinājums, jo tas ieilga un nācās veselas divas stundas gaidīt lietū, kamēr sākās pats gājiens. Ģimene jau pašā sākumā saprata, ka svētku nedēļa būs bez komforta apstākļiem, bet viņus pavadīja apziņa, ka viss izdosies un bērni to izturēs. Kā saka apņēmīgā dalībniece: “Viss ir atkarīgs no tā, kā Tu pats sevi noskaņo.” Vecākās meitas nebija kārtīgi paēdušas, padzērušas, nebija gulējušas pusdienas. Neskatoties uz to, viņas īpaši neprotestēja, braši sagaidīja, izturēja un nogāja svētku gājienu. Arī mazā Akvelīna visu gājienu varonīgi nogulēja ratiņos un ne reizi neieraudājās, izbaudot procesu, tāpat kā viņas gādīgie vecāki. Protams, arī dejošana noslēguma koncertos sagādāja lielu saviļņojumu un prieka asaras. Uz ģenerālmēģinājuma koncertu Ilona devās kā skatītāja un raksturo to kā ļoti skaistu un jaudīgu. Spilgti atmiņā palicis fināls, kad visi dejotāji uz stadiona sāka lekt un pildīt fināla kombināciju, liekot augšējām skatītāju tribīnēm vibrēt, radot nelielas zemestrīces sajūtu. Tas bija kaut kas īpašs, jo arī skatītāji varēja sajust to enerģiju, ko radīja un deva dejotāji. Ģimene ir pārliecināta, ka šī pieredze viņus saliedēja vēl vairāk un uzskata, ka bērniem ir jāmāca un jāstāsta par mūsu valsts tradīcijām, svētkiem, vērtībām, jo, kas cits to darīs, ja ne mēs paši. Ilona izsaka pateicību saviem un vīra vecākiem Annai un Jānim, Aijai un Aivaram, VPDK “Amizieris” vadītājai Ilzei Kudiņai un katram dalībniekam, Akvelīnas auklītei Antonijai Malnačai, kura svētku laikā palīdzēja pieskatīt mazo meitiņu, kamēr vecāki bija mēģinājumos un koncertos, kā arī, protams, savam vīram un trīs meitiņām.

Arī Preiļu novada pašvaldība izsaka visdziļāko pateicību visiem Preiļu novada iedzīvotājiem, amatiermākslas kolektīvu vadītājiem, kuri dziedāja, dejoja, vēroja un nesa Preiļu novada vārdu tautās!

Vairāk fotogrāfiju pieejams mājaslapas sadaļā "Foto un video".

Informāciju sagatavoja