Novada teritorijas attīstību nosaka četri nozīmīgākie apdzīvotie centri – Preiļi, Aglona, Riebiņi, Vārkava – katrs ar savu vēsturisko izcelsmi un attīstības gaitu:
- Preiļi kā administratīvs centrs,
- Aglona kā svētvieta un rekreatīva zona pateicoties dabas pamatnei;
- Riebiņi kā lauksaimniecības un ūdensrekreācijas vieta.
- Vārkava kā vieta ar bagātu kultūrvēsturisko mantojumu.
Kopumā pēdējo desmit gadu laikā Preiļu novadā reģistrēti 365 jauni uzņēmumi, bet likvidēti 489, kas nozīmē, ka laika periodā kopš 2015. gada sākuma kopējais uzņēmumu skaits novada teritorijā faktiski samazinājies par 124.
Šobrīd Preiļu novadā reģistrēti 1330 uzņēmumi, no kuriem 55,34% ir zemnieku saimniecības, 32,86% - sabiedrības ar ierobežotu atbildību, 6% - individuālie komersanti, 5,04% - individuālie uzņēmumi. Tāpat arī novada teritorijā reģistrētas sešas kooperatīvās sabiedrības, divas akciju sabiedrības un pa vienai filiālei un pilnsabiedrībai.
Populārākās uzņēmējdarbības nozares Preiļu novadā:
- Augkopība un lopkopība;
- Mazumtirdzniecība;
- Sauszemes un cauruļvadu transports;
- Specializētie būvdarbi;
- Mežsaimniecība un mežizstrāde.
Balstoties uz jau iesniegtajiem pārskatiem par 2024. gadu, vislielākais apgrozījums Preiļu novadā pērn bijis pārtikas produktu ražošanas nozarei. Šo uzņēmumu kopējais apgrozījums sasniedzis teju 70 milj. EUR un, ņemot vērā, ka pārskatu iesniegšana vēl turpinās, visticamāk, tikai pieaugs. Otrs lielākais apgrozījums Preiļu novadā pērn reģistrēts mazumtirdzniecības nozarei.
Sīkāka informācija saistībā ar uzņēmējdarbības tendencēm Preiļu novadā ir pieejama zemāk: