Pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam 3. projektu konkursa “Kapitalizācija un rezultātu stiprināšana” ietvaros piecās Latvijas austrumu pašvaldībās tiek īstenots projekts “Sajūtu pilnas verstis Austrumlatvijā”/“Versts Full of Feelings in Eastern Latvia” (akronīms VERSTS OF FEELINGS 2).

Pārrobežu sadarbības programmas mērķis ir panākt pozitīvas izmaiņas Latvijas pierobežu reģionos tādās nozarēs kā uzņēmējdarbība un vides aizsardzība.

Lai paplašinātu jau izveidoto uz sajūtām balstītu pilotaktivitāšu izmantošanu piecos svarīgākajos tūrisma maršruta Versts of Feelings objektos - Alūksnes Jaunā pils un muižas parks, Litenes muiža un parks, Preiļu muižas komplekss un parks, Lūznavas muižas komplekss, Krāslavas pils komplekss - aktīvi noris sasniegto rezultātu pastiprināšana, aprīkojot jau attīstītos objektus un paplašinot pieejamo piedāvājumu.

Alūksnē projekta ietvaros tiks izvietoti lielie informatīvie stendi Alūksnes muižas parka ieejās, atjaunotas informatīvās parka plāksnes pie parka objektiem, iegādāts aprīkojums pasākumu piedāvājuma dažādošanai, Forte Piano telpu interjers papildināts ar vēsturiskajiem svečturiem, izveidota izstāde Alūksnes foajē telpā. Vasaras mēnešos organizētas praktiskās meistarklases, sarīkoti Muižas parka svētki un atjaunoti informatīvie materiāli.

Gulbenes novadā tiek aktīvi strādāts pie āra digitālo informatīvo stendu izveides Litenes muižā un Stāmerienas muižā, iegādāts aprīkojums Litenes muižai, kā arī uzstādīts apmeklētāju skaitītājs. Vasarā tika organizēts seminārs piļu un muižu dārzu ierīkotājiem, un svētku pasākums Litenes muižā.

Preiļos svētku organizēšanai pils un muižas kompleksā iegādāts aprīkojums, tiek papildināta vēsturisko tērpu kolekcija, atjaunoti informatīvie materiāli, kā arī norisinājušies daudzi pasākumi visā brīvdabas sezonas garumā, kas ļāvuši tuvāk iepazīt novada muižas un Preiļu pili.

Rēzeknes novada Lūznavas muižā turpina īstenot Kultūras dārza koncepciju, izveidojot augu stādījumus un augstās koka dobes, uzstādot augu laistīšanas sistēmu, informatīvu dārza izziņas spēli. Projekta ietvaros tika organizēti semināri par digitālo pratību.

Krāslavā projekta rezultātā iedzīvotājus priecēs izgaismots Krāslavas pils komplekss, organizēti vairāki svētku pasākumi pilī, kā arī izveidots maršruta skatu karšu komplekts.

7.-8. septembrī norisinājās projekta pieredzes apmaiņas brauciens, ar mērķi apskatīt un iepazīt partneru objektus, maršrutu, dalīties pieredzē, kas iegūta, īstenojot projektus un veidojot tūrisma piedāvājumu.

Projekta partneri pulcējās Krāslavā, kur iepazina Krāslavas grāfu Plāteru pils kompleksu un vēsturisko centru. Tālāk ceļš veda uz Preiļiem. Kapelā lielisku un mierpilnu muzikālo baudījumu sniedza Daiga un Oļegs Koļesņičenko. Brauciena dalībnieki kā pirmie pēc pils renovācijas ieturēja pusdienas Preiļu pilī, iemēģinot nupat projektā iegādāto inventāru – krēslus un galdus.

Lūznavas muižā projekta komandu sagaidīja ar entuziastisku vēsturisko stāstījumu, kā arī ļāva izbaudīt jaunizveidoto Kultūras sajūtu dārzu.

Stāmerienas pils burvība atklājās diennakts tumšajā laikā ar vēsturisko projekciju un izgaismotiem pils logiem, savukārt Litenes muiža pārsteidza ar savu sakoptību.

Maršruta noslēgumā apmeklēta Alūksne. Kā atzina Preiļu muižas kompleksa un parka vadītāja Ilona Vilcāne: “Šī pilsēta patiesi attaisno projektā pausto ideju – sajust un izbaudīt! Vēstures elpa ik uz soļa lieliskas gides Ilonas Riekstiņas stāstījumā”.

Projekta komandas vārdā aicinām ik vienu tūristu un interesentu izbaudīt jaunizveidoto tūrisma maršrutu, apmeklēt Austrumlatvijas skaistākās pilis un muižas!

Projekta kopējais budžets ir 344 871 eiro, tajā skaitā Pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam līdzfinansējums – 310 383,90 eiro, projekta īstenošana no 16.04.2023. līdz 31.12.2023.

Projekts Nr. LVIII-062 “Sajūtu pilnas verstis Austrumlatvijā” tiek īstenots Pārrobežu sadarbības programmas 2014. -2020. gadam ietvaros un to līdzfinansē Eiropas Savienība.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Preiļu novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

Informāciju sagatavoja

Antra Meluškāne

Projekta vadītāja - 220. kabinets
antra.meluskane [at] preili.lv