Datums 15.–16. jūlijs, 2023
LaiksVisu dienu
Vieta Raiņa muzejs "Jasmuiža"

"Mājas kafejnīcu dienas" ir pasākums, kas aicina apmeklētājus uz konkrētu galamērķi, izbaudīt tā kulināro piedāvājumu, iepazīt tradīcijas un kultūru un vietējo kopienu caur ēdienu. Pasākums katrā galamērķī notiek vienu reizi gadā. To kopīgu koordinēšanu veic Latvijas lauku tūrisma asociācija "Lauku ceļotājs" un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Šajās dienās savas durvis un sētas ikvienam apmeklētājam ver gan esošie ēdināšanas uzņēmumi, gan saimniecības, kas ikdienā nesniedz ēdināšanas pakalpojumus, kā arī vietējie iedzīvotāji, kas ikdienā nenodarbojas ar ēdināšanu vai viesu uzņemšanu, bet pasākuma ietvaros pārvēršas par kafejnīcām - atver savas mājas un sētas, lai cienātu viesus ar sava novada vai ģimenes īpašajiem ēdieniem.

Arī Raiņa muzejs "Jasmuiža" (Aizkalne, Preiļu novads, Parka iela 3) šogad jau trešo reizi piedalās Mājas kafejnīcu dienu pasākumā, kur kafejnīcā "Kāzu lustes Jašas krastā" gaidīsim ciemos 15. un 16. jūlijā plkst. 13.00.

Savulaik topošais dzejnieks Rainis, tobrīd students Jānis Pliekšāns, 19. gadsimta 80. gados, studiju gadu brīvdienas pavadot "Jasmuižā", īpaši interesējies par latgaliešu kāzām, to tradīcijām un rituāliem. Apcerējumā "Daugavpils apriņķa Višķu pagasta kāzu ieražas" viņš pierakstījis latgaliešu kāzu norisi un izdarības, pievienojot no vietējām apkārtnes teicējām pierakstītās apdziedāšanās dziesmas. Iedvesmojoties no Raiņa apcerējuma, tapusi izstāde "Kuozys", kura šosezon muzejā skatāma no maija sākuma līdz oktobra beigām. Tāpēc arī "Jasmuižas" Mājas kafejnīcas piedāvājums tematiski saistīts ar kāzu tēmu.

Pie kopējā galda viesiem būs iespēja nobaudīt "Jasmuižas" saimnieču sarūpētos tradicionālos latgaliešu kāzu ēdienus: štovētus kāpostus ar kartupeļiem un desiņām, galvassieru un aknu sieru, svaigi sālītus gurķīšus, kā arī mājas sieru, maizi, cepumus – meiškeņis (žagareņi), lauku olu biskvīta torti ar zāļu tēju vai ogu morsu, kā arī iemalkot kādu glāzīti stiprāka mājas pašbrūvētā dzēriena.

Lai pilnīgāk izbaudītu latgaliešu kāzu atmosfēru, kopā ar muzikantu akordeona pavadījumā izdziedāsim apdziedāšanās dziesmas, dejosim, zīlēsim un ļausimies kāzu izdarībām.

Pirms mielasta gida pavadībā būs iespēja iepazīties ar muzeja ekspozīcijām "Latgales keramika" un "Raiņa jaunības gadi”, izstādi "Kuozys" un "Lauku meitas cielaviņas pašaustām drēbītēm". 

Maksa: 20,00 EUR no personas, bērniem līdz 7 gadu vecumam ieeja brīva. Norēķināšanās tikai skaidrā naudā.

Obligāta iepriekšēja pieteikšanās līdz 13. jūlijam, tālr. +371 29487589, e-pasts: solemia@inbox.lv