Datums 13. maijs, 2023
Laiks19.00
Vieta Raiņa muzejs "Jasmuiža"

13. maijā no plkst. 19.00 Raiņa muzejs “Jasmuiža” (Aizkalnē, Preiļu novadā) aicina uz Muzeju nakts pasākumu “Latgale. Kuozys”, kurā būs iespēja gan aplūkot jauno izstādi, kas veltīta kāzām Latgalē, gan arī piedalīties radošajā darbnīcā, kas saistītas ar pūra darināšanu.

Šajā sezonā Raiņa muzejs “Jasmuiža” īpaši pievērsies kāzu tēma – to tradīcijām un paražām Latgalē, Raiņa vāktajiem materiāliem par šiem godiem –, tāpēc arī Muzeju naktī apmeklētāji aicināti izzināt kāzas Latgalē.

Plkst. 19.00 sāksies radošā darbnīca “Pūra cimdu raksti”, kur apmeklētāji varēs izgatavot savu papīra cimdiņu, veidojot grafisko nospiedumu rakstus.

Plkst. 20.00 notiks izstādes “Kuozys” atklāšana. Izstāde muzejā būs skatāma līdz visu sezonu, līdz pat 31. oktobrim.

Savulaik topošais dzejnieks Rainis, tolaik students Jānis Pliekšāns, 19. gadsimta 80. gados, studiju gadu brīvdienas pavadot Jasmuižā, īpaši interesējies par latgaliešu kāzām, to tradīcijām un rituāliem, uzskatot tos par īpašiem un noteikti saglabājamiem. Apcerējumā “Daugavpils apriņķa Višķu pagasta kāzu ieražas” viņš pierakstījis latgaliešu kāzu norisi un izdarības, pievienojot no vietējām apkārtnes teicējām pierakstītās apdziedāšanās dziesmas.

Izstādes “Kuozys” vizuālās un satura koncepcijas pamatā izmantoti kāzu norisi, tradīcijas, rituālus, precību zīlēšanu, ticējumus raksturojoši un asociatīvi priekšmeti, atribūti, apģērbs, aksesuāri, mūzikas instrumenti, pūra rokdarbi, kā arī fotogrāfijas. Kāzu tēmas atklāšanai izstādē eksponēti fotoattēli, oriģinālie materiāli no daudzu muzeju krājumiem, privātpersonām, Jasmuižas katoļu baznīcas. Īpašie eksponāti izstādē ir 19. gs. beigu–20. gs. sākuma līgavas vainagi no Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja, kāzu kleitas no muzeju krājumiem un privātpersonām, kā arī plīvurs, pūra lietas un pirmās kāzu nakts krekls. Izstāde papildināta ar video un audio materiāliem: kāzu un apdziedāšanās dziesmām folkloras kopas “Naktineica” izpildījumā un pieredzes bagātas kāzu vedējmātes Annas Puncules (1938) stāstiem.

Pēc izstādes atklāšanas līdz pusnaktij apskatei būs pieejamas ekspozīcijas “Latgales keramika”, “Rainis un Jasmuiža”, kā arī vizuālās mākslas darbu konkursa “Raiņa dzejas atklātne” laureātu darbu izstāde.

Muzeju nakts Latvijā šogad notiek jau 19. reizi, un tās vienojošā tēma šogad ir “Radīšana”.

Ieeja pasākumos bez maksas.

Sīkāka informācija: jasmuiza@memorialiemuzeji.lv; tālr. +371 29487589

Foto un video materiāli var tikt izmantoti muzeja publicitātes pasākumos.