Preiļu novada aktīvie iedzīvotāji dodas pēc pieredzes uz Kurzemi

Sadarbībā ar biedrību “Preiļu un Līvānu novadu partnerību “Kūpā””, Krāslavas rajona partnerību un biedrību “Partnerība “Kaimiņi””, Preiļu novada pašvaldības nevalstisko organizāciju un iedzīvotāju konsultatīvo padomju pārstāvji 7. un 8. novembrī devās divu dienu pieredzes braucienā uz Kurzemi, lai smeltos iedvesmu un zināšanas gan jaunu projektu sagatavošanai, gan darbam iedzīvotāju konsultatīvajās padomēs. Tika apmeklēta Smārde, Lapmežciems, Ragaciems, Engure, braukts cauri vairākiem sakoptiem Jūrmalas ciemiem.

Pirmā pietura un naktsmītne - Šlokenbekas muiža, pilnībā pašvaldības uzturēts objekts, kas priecē ar vairākiem interesantiem vides objektiem - runājošu soliņu muižas teritorijā un Leonardo da Vinči tiltu, kas uzbūvēts bez nevienas naglas.

Tika aplūkots arī vides objekts “Vēju dārzs”, kas no nelietojamas tualetes pārtapis par ciema kultūrvietu, apmeklēts Lapmežciema muzejs, kurā spilgti atspoguļota vietējā jūrniecības vēsture, Gaiķu mājas, kas saglabātas kā 19. gadsimta viensēta ar apaļo malkas krāsni, tūrisma objekts “Apgrieztā māja”, uzklausot saimnieka stāstu par mājas izveidošanu un tālāku attīstīšanu, koprades telpa Mācītājmuižā, kas vieno kopējam darbam kopienas aktivizēšanai un uzņēmējdarbības attīstībai, “Kukul, Maize & Māksla” veikals, ieklausoties saimnieku pieredzes stāstos par sadarbību un vienota koncepta veikala izveidi, zivju restorāns “Bermudas”, kur tika baudītas gardas vakariņas. Neizpalika arī tikšanās ar Smārdes pagasta pārvaldi un kopienu centru aktīvistiem.

Brauciena laikā iedvesmoja “jūrciemu” iedzīvotāju vēlme darīt kopā. Jaunpienācēji kopienās vienmēr tiek uzņemti kā nebijušu ideju nesēji un jaunu iniciatīvu, sadarbības veicinātāji. Par iedzīvotāju konsultatīvo padomju darbu stāstīja gan Smārdes, gan Engures padomju pārstāvji. Darbs iedzīvotāju konsultatīvajās padomēs ir jauna pieredze arī viņiem, bet lai šis darbs virzītos pareizajā gultnē būtiski ir ievērot cieņu un toleranci pret kopējām interesēm un strādāt kopējam labumam. Visiem objektiem piesaistīts LEADER programmas finansējums. Vietējie uzņēmēji un sabiedriski aktīvie iedzīvotāji drosmīgi, kopā darbojoties ir paveikuši lieliskas lietas, lai šajos skaistajos jūras ciemos būtu interesanta un iedvesmojoša dzīve.

Dalībnieki atzīst, ka brauciena laikā vērtīgs bija redzētais un dzirdētais, bet ne mazāk noderīga bija “tīklošanās” pašu braucēju vidū.

Braucienu finansēja Preiļu novada pašvaldība un Britu padomes pārstāvniecība Latvijā projekta “’Dienvidlatgale ceļā uz iedzīvotāju līdzdalību” ietvaros.

Informāciju sagatavoja 

Ineta Liepniece

Vecākā eksperte sadarbībā ar NVO
ineta.liepniece [at] preili.lv