Pozitīvām emocijām bagāti aizvadīti Preiļu pilsētas svētki “Bezgalīgā mīlestībā. Preiļi 95”

Mīlestība ir dzīves enerģija, kas mūs apvieno un padara dzīvi vērtīgu. Tā ir kaut kas tik liels un neizsakāms, ka dažreiz vārdi nespēj to precīzi aprakstīt. Bezgalīga mīlestība ir beznosacījuma – mēs pieņemam un cienām viens otru tādus, kādi esam. Tā ir spēks, kas mūs iedvesmo būt labākiem cilvēkiem, rūpēties par citiem un palīdzēt tiem, kam to visvairāk vajag. Tā mūs mudina pārvarēt šķēršļus un grūtības kopā, lai veidotu stipras saites, stiprus Preiļus un Preiļu novadu.

Trīs dienu garumā Preiļu novada iedzīvotājam un viesiem bija iespēja izbaudīt mīlestības pilno, daudzveidīgo notikumu burvību un Preiļu pilsētas maģisko atmosfēru. 18. augustā svētkus ieskandināja Preiļu Mūzikas un mākslas skolas pedagogi un audzēkņi ar sirsnīgu kamermūzikas koncertu, bet vēlāk pēcpusdienā SIA “Preiļu slimnīca” pagalmā pirmo reizi tika svinēti Senioru dārza svētki, ar rūpēm par to, lai svētku sajūta sirdīs uzjundītu arī SAC “Preiļi” iemītniekiem. Paldies īpašajiem viesiem – Andrim Daņiļenko un Valdim Zilveram!

Vakara daļu ievadīja patiesi emocionāls koncerts pārpildītā muižas kapelā, kur uzstājās ukraiņu meitenes, kuras nu jau gadu patvērumu radušas pie mums. Liels paldies Annai Andrejčenko, Jekaterinai un Anastasijai Mamedovām un Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejam par koncerta organizēšanu!

Par tradīciju kļuvušo opermūzikas koncertu pie Zirgu staļļiem šogad ievadīja īpašs notikums – tika atklātas uzstādītās skulpturālās ozolkoka zirgu galvas (tēlnieks Tautvils Poviļonis), kas pateicoties preilieša Raimonda Šņepsta iniciatīvai un daudziem ziedotājiem, kuri iesaistījās Viduslatgales pārnovadu fonda rīkotajā labdarības akcijā, atkal rotā senā staļļa mūrus.

Lielu dalībnieku skaitu šajā gadā pulcēja Velo reivs, kas ar gaismām, skaņām un aktīvistu dzirkstošo humoru piepildīja pilsētas ielas. No sirds sakām paldies ikvienam dalībniekam, visiem, kuri ar izdomu un radošumu krāšņoja šo notikumu! Pateicamies pasākuma organizatoram Andrim Lazdānam, ka jau trešo gadu reivs ienāk Preiļos un pulcē tik daudz atsaucīgo!

Dienas izskaņā, iestājoties tumsai, Preiļu pils teritoriju izdaiļoja gaismu un specefektu šovs “Preiļu pils mistērija”, ļaujot ikvienam apmeklētājam piedzīvot īstas pasakas sajūtu. 

 Centrālā diena, 19. augusts, iesākās ar svētku ierūcināšanu kopā ar spēkratu pavēlniekiem, kuri pēc tam devās pilsētas ielās. Vietējie amatnieki, mājražotāji, zemnieki un dārzkopji visus interesentus gaidīja tradicionālajā tirdziņā, savukārt ģimenes ar bērniem varēja ne tikai piedalīties dažādās radošajās darbnīcās Svētku laukumā, bet arī izaicināt sevi bērnu drošības sporta spēlēs parkā pie Mīlestības kalniņa. Sirsnīgas emocijas kā bērniem, tā pieaugušajiem deva Čučumuižas koncertizrāde “Zem lielā rūķa mices”, īpašu nostaļģiju raisot visiem, kuri bērnībā klausījušies Čučumuižas rūķu pasakas. Pilsētas ielās devās jubilejas bānītis, par šīs aktivitātes norisi rūpējās Preiļu novada Tūrisma attīstības un informācijas centrs.

Sestdienas karstajās stundās daudzi desmiti ziedotāju tikās uz ikgadējo labdarības akciju “Bumbu rallijs”,  kur tika savākts 2845,00 EUR liels ziedojums. Tas ir par 927,00 EUR vairāk nekā pagājušajā gadā. Nauda tiks novirzīta Preiļu un Līvānu novadu bērnu un jauniešu – mūzikas un mākslas skolu audzēkņu stipendijām. Sirsnīgi pateicamies visiem par atbalstu labdarības iniciatīvā un, protams, mūsu ikgadējiem partneriem, labās gribas vēstnešiem no Viduslatgales pārnovadu fonda, par akcijas rīkošanu!

Vēl sestdienā piedzīvojām jauno mūzikas grupu konkursu “Zelta krauklis”, kas pēc jauniešu centra “Četri” iniciatīvas jau otro gadu notika uz skatuves pie Zirgu staļļiem. Šogad dalībai konkursā pieteicās trīs muzikālās apvienības un uzvaras laurus plūca grupa “Sestdiine”.

Svētku centrālā vakara notikumus ievadīja tradicionālais gājiens, kurā vienojās pašvaldības vadība, deputāti, iestādes, organizācijas, kolektīvi utt., visi, kuriem sirdī tuva Preiļu pilsēta un novads. Vairākus simtus klātesošo uzrunāja domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns, atskatoties uz aizvadīto gadu un tajā paveikto. Sirsnīgi pateicības vārdi un laba vēlējumi izskanēja konkursa “Sakoptākais īpašums 2023” un XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku kolektīvu vadītāju apbalvošanā, kam sekoja latviešu estrādes mūzikas dīvas Olgas Rajeckas jubilejas koncertprogramma “Mana svētku diena” ar grupu “Eolika” un “Baritoni”, kā arī deju kolektīva “Madara” dalību. Pēc tam sekoja grupas “Sudden Lights” koncerts, kas pulcēja lielu apmeklētāju skaitu, bet svinību centrālo dienu noslēdza enerģiska balle ar leģendāro grupu “Credo”.

Svētku trešā diena, 20. augusts, tika veltīta sportiskām aktivitātēm, par kuru norisi rūpējās Preiļu novada bērnu un jauniešu sporta skola. Kopā ar pirmajiem saules stariem makšķerēšanas entuziasti pulcējās uz aktivitāti “Rīta cope – 2023” pie Preiļu pludmales dīķa. Tenisa korts tika atdzīvināts ar servētāju kliedzieniem, kam sekoja volejbolistu taktiskās serves pludmales volejbola turnīrā. Īpaši jāizceļ Mecenātu mačs, ko organizēja Viduslatgales pārnovadu fonds. Komandās vienojās aktīvi labās gribas cilvēki, kuri jau ilgstoši ar saviem ziedojumiem atbalsta dažādas labdarības aktivitātes. Savukārt laukumā pie staļļiem ģimenes ar bērniem varēja iesaistīties dažādos uzdevumos un aktivitātēs, ko bija sarūpējis Bērnu attīstības un atpūtas centrs “Palla” no Jēkabpils. Bezgalīgās mīlestības svētki noslēdzās vienojoties lūgumā par novadu un tā cilvēkiem dievkalpojumā Preiļu Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā.

18. un 19. augustā Preiļos viesojās arī delegācija no sadraudzības pilsētas Utenas (Lietuva). Viesi kopā ar domes vadību un pašvaldības speciālistiem apmeklēja gan pilsētas svētku pasākumus, gan nozīmīgākos tūrisma galamērķus novadā un pašvaldībai piederošos infrastruktūras objektus, lai dalītos pieredzē par pilsētu attīstību. Plānots turpmāk veidot ciešākus sakarus tieši tūrisma, kultūras un uzņēmējdarbības jautājumos. Augusta pēdējā nedēļas nogalē delegācija no Preiļiem dosies uz Lietuvu, lai apmeklētu Utenas pilsētas svētkus.

Dažās rindās nemaz nav iespējams aprakstīt to, kas patiesībā ir pilsētas svētki, ko esam piedzīvojuši. Tik dažādi, tik daudzveidīgi bijuši pasākumi un varam teikt, ka esam no sirds gandarīti par plašo apmeklētāju pulku, kas patiesībā ir lielākais un vērtīgākais ieguldītā darba novērtējums. Tāpēc vēlamies pateikties ne tikai katram no jums, mīļie Preiļu pilsētas un novada iedzīvotāji, viesi, bet arī visai lielajai komandai, kas radīja svētkus, bija klātesoši un krāšņu darīja mūsu pilsētas 95. gadu jubilejas svinību nedēļas nogali! Vissirsnīgākā pateicība – Preiļu novada Kultūras un tūrisma pārvaldei, Preiļu novada Kultūras centram un visām pagastu struktūrvienībām, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejam, Preiļu novada Tūrisma attīstības un informācijas centram, jauniešu centriem un visiem brīvprātīgajiem, Pašvaldības policijai, apsardzes darbiniekiem, visām pašvaldības iestādēm, skolām, Preiļu Galvenajai bibliotēkai, SIA “PREIĻU SAIMNIEKS”, SIA “Preiļu slimnīca”, noformēšanas māksliniecēm Inesei Aninai un Lienei Ivanovai, atsaucīgajiem iedzīvotājiem, kuri iesaistījās svētku rotas veidošanā! Lielu paldies sakām arī visu koncertu māksliniekiem, tehniskajam personālam, foto un video meistariem, radošo nodarbību un pasākumu vadītājiem – visiem, kuri radīja svētkus mūsu pilsētai! Pateicamies Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirkņa Preiļos kolektīvam, īpaši reaģēšanas nodaļas galvenajam inspektoram Vjačeslavam Koļesnikovam, par sadarbību svētku organizēšanā!

Īpašs paldies novada uzņēmējiem ne tikai par atsaucību svētkos, bet arī milzīgo darbu, ko veicat ik dienu, atbalstot dažādos kultūras un sporta notikumos novadā – SIA “Primo KK”, SIA “Volmārcentrs”, SIA “Himalayan International”, “Jašas podi”, SIA “Silja”, SIA “Agrolatgale Plus”, “Zirgu oāze”, sporta un brīvā laika apģērbu pirkumbodei CR PRO/4F, makšķernieku veikalam “Āķis”, ZS “Salenieki”, Andrim Kurmim, kafejnīcai “Pampūkas”.

Lai bezgalīga mīlestība un cilvēcība turpina augt katrā no mums, lai darām un radām mazos prieka mirkļus kopā ik dienu un lai ceļš uz Preiļu pilsētas simtgadi vijas augšup! Uz tikšanos 2024. gada Preiļu pilsētas svētkos, kas norisināsies no 23. līdz 25. augustam!


Vairākas svētku aktivitātes norisinājušās projektu LVIII-067 “Parki bez robežām – plašāk” un LVIII-062 “Sajūtu pilnas verstis Austrumlatvijā” ietvaros.

Šis pasākums ir organizēts ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tā saturu pilnībā atbild Preiļu novada pašvaldība un tas var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

Papildu fotogrāfijas pieejamas ŠEIT.

Informāciju sagatavoja