16. decembra rītā uz “Iedvesmas brokastīm” Preiļu novada Kultūras centra mazajā zālē pulcējās Preiļu novada iedzīvotāju konsultatīvo padomju pārstāvji. Tikšanās mērķis – veicināt padomju pārstāvju savstarpēju diskusiju par to, kā uzsākts darbs pagastos un Preiļu pilsētā, kādi ir neskaidrie jautājumi, kas kavē, kas palīdz, kas paveikts, kam jāpievērš uzmanība un kā pašvaldība var palīdzēt, lai darbs padomēs attīstītos efektīvi un šī līdzdalība varētu pastāvēt.

Pasākumā piedalījās Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns, atklāšanas vārdus teica priekšsēdētāja vietniece izglītības, kultūras un labklājības jautājumos Ineta Anspoka un biedrības “Dienvidlatgales NVO atbalsts centrs” koordinators Oskars Zuģickis.

Tikšanās laikā ar savu pieredzi dalījās Preiļu pilsētas, Saunas, Aglonas, Sīļukalna, Rušonas, Aizkalnes, Pelēču pagastu padomju priekšsēdētāji un pārstāvji. Iedzīvotāju konsultatīvajās padomēs ievēlēti cilvēki ar dažādu pieredzi un skatījumu uz lietām, tādējādi tiek saskatītas lietas, kas dažkārt paliek nepamanītas. Lauku teritorijās pārsvarā tiek risināti saimnieciskie jautājumi – apgaismojums, ceļi, atkritumi, kultūras norises. Dažkārt problēmas tiek atrisinātas bez pašvaldības palīdzības, iesaistot vietējos iedzīvotājus, dažkārt saskatītās problēmas tiek atrisinātas laika periodā no plānotās sēdes darba kārtības jautājumu izsludināšanas līdz sēdes norisei. Padomju pārstāvji uz sēdēm aicina arī pašvaldības dažādu jomu speciālistus, lai apzinātu esošo situāciju, tādējādi liekot pamatus jaunu priekšlikumu un ideju iesniegšanai. Pagastos tiek rīkotas jaunas akcijas, pasākumi, ko plāno ieviest kā tradīcijas, piemēram Saunas pagastā uzsākta video rullīšu veidošana par pagasta ļaudīm, ar kuriem pagasts lepojas.

Iedzīvotāju konsultatīvo padomju darbs ir pašā ceļa sākumā, tās izveidojās tikai šī gada jūlijā, tādēļ arī pašvaldībai jāmācās pieņemt sabiedrības līdzdalību kopējai novada cilvēku un teritorijas attīstībai un jājūt, kurā brīdī sniegt konsultatīvu vai vienkārši cilvēcīgu atbalstu visiem tiem aktīvajiem novada iedzīvotājiem, kuri ir piekrituši brīvprātīgi darboties, lai nodrošinātu vietējo kopienu iedzīvotāju interešu pārstāvību un pašvaldības teritorijas attīstību, veicinot iedzīvotāju savstarpējo sadarbību un saskaņotu rīcību kopējam labumam.

Pasākuma noslēgumā Sabiedrības iesaistes un mārketinga daļas vadītāja p.i. Ilona Indriksone uzsvēra, ka ir lietas, kas attīstās ļoti labi, bet ir lietas, pie kurām jāpiestrādā, lai izprastu visus mehānismus, kas veicinātu sabiedrības un pašvaldības sadarbību.

Sirsnīgs paldies Preiļu Mūzikas un mākslas skolas jaunajiem talantiem par svētku noskaņas radīšanu. Paldies kora klases jaunāko klašu ansamblim, Keitijai Patrīcijai Kokinai, Alisei Karpušenko un pedagoģēm Ilzei Valainei un Inesei Orinskai. Paldies IK “VIMO” – Inesei un Valdasam – par gardajām brokastīm, kas tiešām iedvesmoja ne tikai ar garšu, bet arī ar pārsteigumiem!

Pasākums notika Kultūras ministrijas un Dienvidlatgales NVO atbalsta centra noslēgtā “Līdzdarbības līgums par atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu veikšanu pilsoniskās sabiedrības un starpkultūru sadarbības attīstības un mazākumtautību nevalstisko organizāciju līdzdalības veicināšanas jomā Latgales reģionā” (Nr.: Nr.2.5-11-207) ietvaros sadarbībā ar Preiļu novada pašvaldību.

Informāciju sagatavoja

Ineta Liepniece

Vecākā eksperte sadarbībā ar NVO
ineta.liepniece [at] preili.lv