Labklājības pārvaldē

Šogad 21. martā tiek atzīmēta Vispasaules sociālā darba diena! Šī gada tēma ir “Cienot dažādību, strādājam kopā”.

Marts pasaulē tiek atzīmēts kā sociālā darba mēnesis, bet marta trešā otrdiena – kā Starptautiskā sociālā darba diena. Šis ir laiks, kad īpaši varam lepoties ar savu profesiju un justies vienoti tajā, ko darām. Cik dažādi esam mēs paši, kuri ikdienā veicam  sociālo darbu, tik dažādi ir mūsu līdzcilvēki,  kuriem ir nepieciešama mūsu palīdzība. Tik dažāds, tik izaicinošs un reizē tik smags ir sociālais darbs. Arī sarežģīts, brīžiem nepateicīgs darbs, jo milzīga atbildības nasta gulstas uz katra darbinieka pleciem.

Sociāla darba diena atgādina par šīs profesijas nozīmīgumu, lai vairotu cilvēku labklājību – kā emocionālo, tā ekonomisko, jo pētījumos secināts, ka savas dzīves laikā ar dažāda rakstura vajadzībām sociālajā dienestā vēršas katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs.

Nacionālās sociālo darbinieku asociācijas izvirzītās sociālā darba pamatvērtības ir kalpošana, sociālais taisnīgums, cilvēka cieņa un vērtība, cilvēku attiecību nozīmīgums, integritāte un kompetence. Cilvēciskā līdzijušana, padoms, nomierinoši vārdi – arī tā nav mazāk svarīga palīdzība grūtībās nonākušiem iedzīvotājiem. Šo misiju pilda visi sociālās jomas speciālisti, un tā ir ļoti nozīmīga.

Sociālajam darbam vēsturiski saknes meklējamas jau 19. gadsimtā, bet par sociālo darbu kā profesiju Latvijā runā vien kopš 1992. gada, kad veidojās pirmie sociālās palīdzības dienesti, kuros darbu uzsāka sociālie darbinieki. Preiļos līdz 2003. gada martam darbojās Sociālās palīdzības nodaļa, līdz, stājoties spēkā LR likumam “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums”, kas definēja ar sociālo jomu saistītos jēdzienus, tika izveidots sociālais dienests. Divdesmit gadus atpakaļ Sociālais dienests uzsāka milzīgu darbu, lai sabiedrībā kliedētu mītu, ka sociālie darbinieki nodarbojas tikai ar humānās palīdzības izsniegšanu un pabalstu piešķiršanu. Tā kā sociālais darbs balstās uz vairāk kā desmit dažādu zinātņu nozaru apvienotām zināšanām, ikdienā sociālajos dienestos strādājošajiem darbiniekiem nākas risināt visdažādākos jautājumus, tai skaitā juridiskus, medicīniskus, psiholoģijas, pedagoģijas, sadzīves.

Šogad marts Preiļu novada sociālajā jomā strādājošajiem ir dubultsvētku mēnesis – tiek atzīmēta gan sociālā darba diena, gan tiek pārlapotas 20 gadu veca foto albūma lapas un atsaukti prātā notikumi kopš laikiem, kad bijušā bērnu dārza ēkā Preiļos, Aglonas ielā 1a, darbu uzsāka Sociālais dienests (kopš 2016. gada Preiļu novada Labklājības pārvalde). Paldies darbiniekiem, kuri strādājuši Sociālā dienesta pirmsākumos un nu jau devušies pelnītā atpūtā, pateicības vārdi arī tiem, kuri zināmu posmu savas darba dzīves veltījuši sociālajai jomai, kā arī paldies tiem, kuri šobrīd strādā sociālajā jomā jau daudzus gadus. Priecājamies arī par katru darbinieku, kurš pievienojas palīdzošās profesijas veicēju pulciņam šobrīd.

Paldies katram sociālajā jomā strādājošajam – vadītājiem, sociālā darba speciālistiem,  atbalsta personālam,  fiziskā darba veicējiem un ikvienam, kas ikdienā rūpējas par līdzcilvēkiem.  Pateicamies par jūsu cieņpilno, atbildīgo, diemžēl aizvien vēl nepietiekoši novērtēto darbu, ko ikdienā veicat kā misiju.

Lai mums visiem kopā neizsīkstoša enerģija, veselība, sirdsdegsme un gandarījums par paveikto darbu!

Informāciju sagatavojusi

Anita Gāga

Pārvaldes vadītāja vietniece
anita.gaga [at] preili.lv

Fotogrāfijas no Sociālā dienesta darbības pirmsākumiem