Datums 1.–31. augusts, 2023
LaiksVisu dienu
Vieta Preiļu Galvenā bibliotēka

No 1. līdz 31. augustam Preiļu Galvenajā bibliotēkā ir skatāma Gitas Palmas gleznu izstāde “Vasaras Vilciens”.

Gita Palma ir absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu (tagad NMV Jaņa Rozentāla mākslas skola). Ieguvusi bakalaura grādu mākslā, studējusi vizuālās mākslas pedagoģiju. No 2012. gada aktīvi piedalās gan vietējas nozīmes, gan reģionālās izstādēs; ir bijušas gan personālizstādes, gan grupu izstādes, gan dalība žūrētās izstādēs. Savā glezniecībā Gita Palma atspoguļo sev tuvāko un tīkamāko, vienlaikus cenšoties aizraut skatītāju un liekot tam nedaudz pasapņot. Māksliniecei vienmēr ir interesanti uzklausīt skatītāju domas par viņas gleznās attēloto un stāstīto. Šobrīd māksliniece aktīvi glezno, studē Daugavpils Universitātē un ikdienā vada filozofa un dzejnieka Roberta Mūka muzeju Galēnos, Preiļu novadā.

Izstādē aplūkojamas dažādu formātu gleznas, kas ir gleznotas eļļas tehnikā un tapušas teju desmit gadu periodā. Laikmetīgās mākslas izstāde sniedz ieskatu mākslinieces radošajā stilistikā, iemīļotajā ainavas/urbānās ainavas žanrā, dvēselei tuvajā medijā un tematikā – transportlīdzekļu - vilcienu atspoguļošana glezniecībā. Vilciens kā mākslas tēls tiek iekļauts gan figurālās un ainaviskās kompozīcijās, gan tiek portretēts kā atsevišķs veselums ar savu rūpnieciski individuālu dizainu, raksturu un dzīvesstāstu. Dienas skrējienā cilvēki nemēdz piefiksēt ikdienā ierasto, nepaceļ acis un neparaugās uz esošo sev līdzās. Savukārt gleznās mirklis apstājas; tas šķietami “sastingst” laikā un telpā, un skatītājs var ieraudzīt mirkļa atspulgu divdimensionālā plaknē kā savdabīgu savas/mūsu dzīves, atmiņu un vēstures dokumentu. Māksla kalpo kā laikmeta spogulis!

Gleznu vizuālā tēla iedvesmu Gita Palma komentē reāli un nopietni: “Šobrīd mums vēl ir Rīgas vagonbūves rūpnīcā ražotie vilcienu sastāvi, kas ir pārvadājuši jau vairākas paaudzes. Viss iet, viss mainās. Te tie vilcieni ir, te to vairāk nebūs”.

Katrai gleznai seko saistošs mākslinieces stāstījums: kā izvēlēts sižets, kam pieder govs dzelzceļa malā utt., bet ir arī tādas gleznas, kas radušās mirkļa emociju iespaidā, bez ierobežojumiem un īpašas domas, un tieši par attēloto tajās Gitai Palmai ir visinteresantāk uzzināt skatītāja viedokli. Atgriezeniskā saite – skatītāja atbildes reakcija uz gleznā sastapto un sajusto – ir svarīgs mirklis māksliniekam, kas dod iedvesmu turpināt radīt!

Kontakti, lai sazinātos ar mākslinieci:

Tālrunis +371 25925621,
E-pasta adrese gita.palma@gmail.com,
Facebook,
Instagram.