Pagastos

Pamazām Preiļu novadā vasaru ieskandina pagastu svētki. Kā vieni no pirmajiem, 10. jūnijā, šie svētki tika svinēti Sīļukalnā. Tika pušķots un rotāts, slīpēti deju soļi un dziesmu teksti, savās lomās iejutās amatierteātra aktieri, saimniecēm virtuvēs valdīja plīts karstums, jo pannās gozējās speķa pīrāgi, kūkas un citi gardumi, savukārt katlos karsējās piens sieru siešanai. Vietējie mednieki pārlūkoja savus krājumus un piedāvāja degustācijas galdam gan savu medījumu produktus, gan kaut ko stiprāku. Mielojāmies paši un cienājam ikvienu ciemiņu.

Sīļukalnā tā jau ir tradīcija - koncertā uzstājās mūsu pašu kultūras nama amatiermākslas kolektīvi. Svētku koncertā bija arī ciemiņi - Galēnu vidējās paaudzes deju kolektīvs “Amizieris” (vad. Ilze Kudiņa), kurš kopā ar mājinieku deju kolektīviem (vad. Anita Upeniece) kuplināja svētku koncertu. Šogad koncertu sanāca skatīties gana daudz cilvēku - gan Sīļukalna pagasta iedzīvotāji, gan ciemiņi no malu malām.

Pagastā draudzīgi sadzīvo triju katoļu draudžu ticīgie, tāpēc ciemos bija ieradušies Varakļānu Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas draudzes dekāns Česlavs Mikšto, Vidsmuižas Svētā Gara draudzes prāvests Aivars Kursītis un Stirnienes Sv. Laurencija draudzes prāvests Arturs Mozga, kurš ir arī mūsu novadnieks. Jutāmies pagodināti, ka mūsu ielūgumam ciemoties atsaucās Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāna kungs ar kundzi un domes deputāts Jāzeps Ivanāns. Vēl jo lielāks prieks bija par to, ka pagasta pārvaldes vadītājas Ivetas Brokas-Kazākas darbs novadā tika novērtēts ar pateicības rakstu par nesavtīgu un ilggadēju ieguldījumu Sīļukalna pagasta pārvaldes darbā, veicinot attīstību un labklājīgas dzīves vides veidošanu pagastā. Sīļukalna iedzīvotāji Ivetai piešķīra arī savu gada balvu nominācijā - Sīļukalna Sirds Cilvēks 2023.

Pasākumā tradicionāli, dāvinot karotītes, tika godināti jaundzimušie Sīļukalna iedzīvotāji, un šogad arī tika iedibināta jauna tradīcija - Sudrabkāzas svinošo pāru sveikšana. 

Ja pagājušos svētkos organizētāji vairāk pievērsās Sīļukalna vēsturei, tad šogad tika stāstīts par darbīgajiem uzņēmējiem, zemnieku un piemājas saimniecībām, par amatiem, kas ir kādreiz bijuši un izzuduši, par hobijiem ar kuriem nodarbojas vietējie - puķu audzēšanu, grāmatu lasīšanu, kūku cepšanu, zefīra pušķu veidošanu, kokgriešanu u. c. Īpaši godināts tika Jāzeps Krasovskis - vietējais kokgriešanas amata meistars, kura darbu neliela daļa no pēdējos 36 gados radītajiem ir apskatāma Sīļukalna bibliotēkā. Jāzeps ir cilvēks, kurš, mežā pamanot interesantu dabas veidojumu, spēj to pārvērst gan ikdienā izmantojamā lietā, gan skaistā mājas vai sētas rotājumā.

Pagasta svētkos tika piedāvātas arī radošas darbnīcas pašiem mazākajiem svētku apmeklētājiem - bērniem. Darbīgās Sīļmeitiņas vadībā bērni varēja apgleznot dāvanu maisiņus vai izveidot makaronu piespraudes.

Aizvadītie svētki sniedza gandarījumu un jaunas idejas rīkotājiem. Paldies visiem par ieguldīto lielo darbu - amatiermākslas kolektīviem un to vadītājiem, visām saimniecēm, svētku atbalstītājiem, grupai “Blēži” (kuriem tā bija pirmā ciemošanās Latgales pusē un kuri bija sajūsmā par šīs puses ļaudīm!) , un visiem, visiem, kuri mācēja sagādāt svētkus! Uz tikšanos nākamgad! 

Fotogrāfijā: Jāzeps Krasovskis

 Informāciju sagatavoja

Maruta Beča

Vadītāja
silukalna.biblioteka [at] preili.lv