Sabiedrībā Iedzīvotājiem

Latgales vēstniecība GORS izsludina ikgadējās Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks”, kas ir arī zināmākais un gaidītākais latgaliskās kultūras notikums, pretendentu pieteikšanu par padarīto 2020. gadā. Pretendentu pieteikšana iespējama līdz 8. janvārim. Māla statuetes par paveikto šogad saņems 11 latgaliskās kultūras aktivitātes, notikumi, procesi un personības. “Boņuks” vēl arvien ir vienīgā balva, kura īpaši izceļ un godina sasniegumus un padarīto latgaliskās kultūras dzīvē. Balvas pasniegšanas ceremonija notiks 28. februārī – tās tiešraide būs skatāma internetā, bet klātienes satikšanās iespējas būs atkarīgas no epidemioloģiskās situācijas valstī.

 Latgaliešu kultūras gada balva tiek rīkota ar nolūku apkopot labākos pagājušā gada veikumus un pasākumus, godināt aktīvākos Latgales kultūras pārstāvjus, popularizētājus, veicinot turpmāku jaunrades un kultūras daudzveidības attīstību. Pretendentus balvai arī šoreiz var iesniegt kategorijās “Valoda. Literatūra. Publicistika”, “Aktivitātes. Notikumi. Personības” un “Audio. Video”, no kurām balvas žūrija, izvērtējot pretendentus divās kārtās, izvirzīs 30 nominantus un no tiem 10 balvas saņēmējus – aktivitātes, personības, notikumus, darbus, bez kuriem visvairāk nebūtu iedomāja latgaliskā kultūra 2020. gadā. Viena balva nemainīgi tiks piešķirta par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā. Aizpildītas pieteikuma anketas balvai “Boņuks 2020” tiešsaistes pieteikuma, elektroniskā veidā vai pa pastu Latgales vēstniecība GORS gaidīs līdz 2021. gada 8. janvārim. Iesniegtos pieteikumus izvērtēs latgalisko kultūrvidi vai attiecīgo balvas nozari pārzinoša žūrija vismaz 25 cilvēku sastāvā. Balvas pretendenta pieteikuma anketu internetā var atrast: www.bonuks.lv un www.latgalesgors.lv.

Ik gadu Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” pasniegšanas ceremonija ir ne tikai atskatīšanās uz pērnajā gadā padarīto, bet arī latgaliešu kultūrā aktīvo ļaužu, interesentu un atbalstītāju satikšanās un iedvesmošanās pasākums. Balvas “Boņuks 2020” pasniegšanas ceremonija paredzēta 2021. gada 28. februārī Latgales vēstniecībā GORS un kā vienmēr tā būs vērojama tiešsaistē, bet satikšanās klātienē būs atkarīga no situācijas valstī un tajā brīdī pastāvošajiem ierobežojumiem. “Boņuks 2020” ceremonijas vadīšana šoreiz būs uzticēta komiķim Jānim Skutelim, kura dzimtā puse ir Latgalē – Viļānu novada Dekšārēs.

 Šī gada sākumā Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2019” saņēma desmit aktīvākie, spilgtākie un plašāko rezonansi guvušie latgaliskās kultūras notikumi, personības, projekti 2019. gadā. Balvas saņēma dzejniece Anna Rancāne un Daugavpils kultūras pārvalde par dokumentālo stāstu par kordiriģentes Terēzes Brokas mūžu “Aiz azara bolti bārzi…“, dokumentālā filma “Latgalīši Sibirī”, Egita Kancāne par stāstu krājumu “Syltuo mola”, Evalda Vasilevska piemiņas izstāde un grāmata “Evalds Vasilevskis“, grupa “Bez PVN” par dziesmām, videoklipiem un koncertu “Rūbeži”, Dagdas novada folkloras centra vadītāja Inta Viļuma un izdevums “Dagdys nūvoda pyura skreinis gruomota”, Latgales kafijas grauzdētavas “KUUP COFFEE” saimnieki Oskars un Jolanta Maculeviči, latgaliešu filantrops Pīters Aloizs Ragaušs, Ligija Purinaša par dzejas krājumu “Sīvīte” un žurnāliste Ausma Sprukte. Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā tika godināts tēlnieks Indulis Folkmanis.

Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks” pirmo reizi tika pasniegta 2009. gadā, bet kopš 2013. gada balvu rīko Latgales vēstniecības GORS komanda, sadarbojoties ar biedrību “Partitūra”. “Boņuks 2020” norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma ar A/S “Latvijas valsts meži” un Latgales reģiona attīstības aģentūras atbalstu, kā arī Rēzeknes pilsētas dome.

Aicinājums pieteikt “Boņuks 2020” pretendentus.

“Boņuks 2019” ceremonijas video.

“Boņuks 2019” foto atskats.

Vēsti sagatavoja:

Edīte Husare

Latgales vēstniecības GORS (SIA “Austrumlatvijas koncertzāle”)

Mārketinga nodaļas vadītāja

E-pasts: gors.vestis@rezekne.lv; edite.husare@rezekne.lv,

Mob. tel.: +371 29509672