Muzejos

Pie skatītājiem nonākusi 2019./2020. gadā tapusī Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja videofilma “Preiļu novada Goda pilsoņa Dāvida Zilbermaņa atmiņas”, kas uzņemta sadarbībā ar IK “Full Frame Studio”. D. Zilbermaņa atmiņas tika ierakstītas 2019. gada 13. augustā un videofilmā skatītājiem ir iespēja, kopā ar D. Zilbermani izstaigājot Preiļus, caur viņa ģimenes piedzīvoto uzzināt, kāda gaisotne un rosība valdīja mūsu pilsētā pirms 2. pasaules kara, kādas pārmaiņas to skāra kara un pēckara gados, un kas tiek darīts mūsdienās, lai Preiļos saglabātu ebreju kopienas piemiņu.

Filmā D. Zilbermanis apmeklē savas dzimtās mājas Brīvības ielā, Preiļu centru, kas kopš tā laika ir būtiski mainījies, atminas ģimenes bēgšanu uz Krievijas iekšzemi, tuvojoties nacistiskās Vācijas karaspēkam, vidējās izglītības iegūšanu pēc atgriešanās Preiļos, viesojas Preiļu 2. vidusskolā, kā arī holokausta upuru memoriālā, stāstot par piemiņas vietas tapšanas procesu pirms teju 17 gadiem. Filma noslēdzas ar vectēva Mendeļa Zilbermaņa mājas apmeklējumu Daugavpils ielā, kas arī šobrīd ir apdzīvota un šķiet joprojām glabā pirmskara laika dvašu.

Dāvids Zilbermanis dzimis Preiļos 1934. gadā uzņēmēja ģimenē. 1941. gadā Zilbermaņu ģimene līdz nacistiskās Vācijas karaspēka ienākšanai paspēja evakuēties uz Padomju Savienības iekšzemi. Pēc atgriešanās D. Zilbermanis 1951. gadā pabeidza Preiļu 2. vidusskolu. 1957. gadā absolvēja Tallinas Politehnisko institūtu un ieguva inženiera diplomu. No 1958. gada dzīvoja Rīgā. Dāvids Zilbermanis bija starp tiem ebreju jauniešiem, kuri 1961. gadā uzsāka Rumbulas traģēdijas izpēti un attīstīja ideju par pieminekļa izveidošanu Rumbulā. 1971. gadā ar ģimeni emigrēja uz Izraēlu, pēc tam pārcēlās uz dzīvi Ņujorkā (ASV). Strādā kā neatkarīgs licencēts inženieris konsultants. Ir ASV un Latvijas pilsonis. Vēl Padomju Latvijā uzsākto darbu holokausta notikumu izpētē Dāvids Zilbermanis aktīvi turpinājis visu dzīvi. Kopš 2001. gada Dāvids Zilbermanis katru gadu apmeklē dzimto pilsētu. Par ieguldījumu ebreju kultūras mantojuma, holokausta piemiņas saglabāšanā 2014. gadā Dāvidam Zilbermanim tika piešķirts Preiļu Goda pilsoņa nosaukums, 2019. gadā saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni.

Saruna ar D. Zilbermani norisinājās krievu valodā. Pateicoties VKKF atbalstam, filmai nodrošināts tulkojums un subtitri latviešu valodā. Filma pieejama Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja youtube.com kontā un tā ierobežotā daudzumā ir izdota arī CD formātā, ko paredzēts dāvināt Preiļu novada izglītības iestādēm un bibliotēkām.

Informāciju sagatavoja:

Ilona Vilcāne,
Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciāliste vēstures jautājumos