Pašvaldībā Preiļu novadā
8. Latvijas Tūrisma tirgus Ogrē

Preiļu Tūrisma attīstības un informācijas centram aktīvā tūrisma sezona ir sākusies darbīga un pasākumiem bagāta - iespēju robežās notiek dalība visos pasākumos Latvijas mērogā, kur ir iespēja reklamēt un popularizēt Preiļu novada tūrisma pakalpojumu sniedzējus.

No 18.05. līdz 21.05. Viļakā norisinājās kemperu salidojums, uz kuru ieradās ap 276 karavānu no Igaunijas, Lietuvas, Somijas, Polijas, Latvijas u. c. valstīm. Preiļu TAIC kopā ar Latgales tūrisma asociāciju arī piedalījās šajā pasākumā. Preiļu novadā ir divas kemperu uzņemšanas vietas: “Aglonas Alpi” un nupat izveidotā, komfortablā kemperu piestātnes/pieslēguma vieta ar skatu uz ezeru – “Lakstīgalu Kalns”, kur Preiļu TAIC arī devās reklamēt savus tūrisma pakalpojumu sniedzējus viesiem no Eiropas.

Maija nogalē kopā ar Preiļu novada Kultūras un tūrisma pārvaldi tika organizēts IV Preiļu novada Tūrisma rallijs “Astarte autopilots”, kur kopā piedalījās 23 komandas no Preiļu un kaimiņu novadiem. Dalībniekiem bija jāapmeklē vairāk nekā 20 kontrolpunktu, ar galveno akcentu uz pilīm, muižām un baznīcām, ņemot vērā, ka 27. maijā norisinājās arī Latvijas Baznīcu naktis. Šajā pasākumā Preiļu TAIC atraktīvā veidā piedāvāja iepazīt Preiļu novada tūrisma piedāvājumu un kultūrvēstures mantojumu. Dalībniekiem bija jāapmeklē visi kontrolpunkti, jāiemūžina sevi katrā no tiem, jāizpilda saimnieku izveidotie uzvedumi un jāiegūst bonuspunkti, kas komandai deva lielākas iespējas uzvarēt. Godalgoto 1. vietu un galveno naudas balvu 160 EUR vērtībā ieguva komanda “Atradēji”, kuras sastāvā bija Annija Stašulāne, Justīne Stašulāne, Edvards Stupāns, Pēteris Stupāns un Vismants Zariņš. 2. vietā ierindojās komanda “Himalayan” ar Līgu Aļijevu, Juri Želvi, Ivetu Kuprinieci un Pāvelu Soboļevu priekšgalā, kuri ieguva 80 EUR naudas balvu. 3. vietu ieguva komanda “Smalkais trakums”, kuras dalībnieki bija Sanda Čingule, Imelda Vutnāne-Kojāne un Irīna Elste, iegūstot 50 EUR naudas balvu. Tika apbalvotas ne tikai pirmās trīs vietas, bet arī atraktīvākās komandas, dalībnieki ar radošāko noformējumu, interesantāko transportlīdzekli, patriotiskākajiem tērpiem u. c. Savukārt par viesmīlīgāko kontrolpunktu dalībnieki atzina Z/s “Gailguri”. Preiļu TAIC izsaka sirsnīgu paldies visiem pasākuma sponsoriem: ģenerālsponsoram – SIA “Astarte – Nafta”, kafejnīcai “Terase Egle” Aglonā, kafejnīcai “Somersēta” Aglonā, Varim (laivu noma Aglonā), gidei Irēnai Kjarkužai, kafejnīcai “Gamma” Līvānos, SIA “Volmārkoks”, autocentram “Salinieki”, laikrakstam “Vietējā Latgales avīze”, SIA “Primo KK”, Arendoles muižas saimniekiem Arvīdam un Faimjai Turlajiem, Jezufinovas jeb Ārdavas muižas jaunajai saimniecei Maijai, Preiļu kultūras centram, Aglonas kultūras namam, Pelēču kultūras namam, Upmalas pagasta pārvaldei un Upmalas amatiermākslas kolektīvam, Smelteru amatiermākslas teātrim, Riebiņu kultūras namam par uzņemšanu, z/s “Gailguri” un Anitai Cakulei par spēcinošo putru pie finiša.

Jūnija sākumā Tūrisma attīstības un informācijas centrs piedalījās Latvijas Kempinga asociācijas rīkotajā seminārā par jaunās aplikācijas “TraviGo” lietošanu, mākslīgo intelektu un sadarbības iespējām ar asociāciju. Šī informācija tālāk tiks nodota tūrisma pakalpojumu sniedzējiem.

Nākamajā dienā tika apmeklēts Latvijas tūrisma informācijas organizāciju asociācijas “LATTŪRINFO” un Ogres novada tūrisma plānošanas un attīstības nodaļas organizētais 8. Latvijas Tūrisma tirgus Ogrē, kurā Preiļu TAIC popularizēja un reklamēja Preiļu novada tūrisma piedāvājumus visai ģimenei, dodot apmeklētājiem iespēju iemūžināt foto mirkļus ar Preiļu pils grāfieni un pielaikot Preiļu Leļļu galerijas mākslinieces Vladlenas veidotās cepures, ieinteresējot ne vien pašus mazākos tūrisma tirgus apmeklētājus, bet arī viņu vecākus un vecvecākus. Tāpat arī norisinājās tikšanās ar citiem TIC kolēģiem no visas Latvijas un apmainīšanās ar tūrisma informāciju novados. Tūrisma tirgus laikā tika izdalīti aptuveni 400 Preiļu muižas kompleksa un parka jaunie bukleti, kā arī Preiļu un Aglonas tūrisma pakalpojumu sniedzēju informācija.

Paralēli aktīvajai tūrisma sezonai un pasākumiem, šobrīd cītīgi tiek veidota sadarbība ar “3x3” saieta organizatoriem. Jūlija beigās Preiļos norisināsies 63. ģimeņu saiets “3x3”. Tā ir nometne, kas tiek rīkota visu vecumu latviešiem no visiem kontinentiem, tās mērķis ir ne tikai paplašināt un padziļināt latviskās zināšanas, bet arī stiprināt latviskās ģimenes un draudzību ģimeņu starpā. Saieta tēma Preiļos ir “mūža ritums”, kā ietvaros dalībnieki izies cauri cilvēka mūža galvenajiem godiem, ietverot arī praktisku darbošanos. Arī Preiļu iedzīvotāji tiek aicināti piedalīties “3x3” organizētajos pasākumos, lai veicinātu savstarpējo komunikāciju un latvisko – latgalisko dzīves ziņu.

No jūnija līdz pat rudenim visā Latvijā norisināsies akcija “Mājas kafejnīcu dienas”. Akcijas laikā lauku saimniecības, uzņēmēji un vietējo kopienu entuziasti vērs savas durvis viesiem, pārtopot par mājas kafejnīcām. Šajās dienās būs iespēja nogaršot vietējos ēdienus un dzērienus, baudīt unikālo atmosfēru katrā no kafejnīcām, piedāvāto kultūras programmu un citas aktivitātes. 15.–16. jūlijā akcija norisināsies Preiļu un Līvānu novados. Preiļu novadā šogad durvis apmeklētājiem vērs astoņas mājas kafejnīcas, katra ar savu īpašo piedāvājumu: “Zaķumuižas kafejnīca” Saunas pagastā, burgernīca “Plivdas & draugi” Preiļu pagastā, kafejnīca “Pie ezera” Aglonas Cakulos, terase “Pampūkas” Preiļu muižas kompleksa un parka pludmalē, kafejnīca “Pie senās klēts” Vārkavas novadpētniecības muzejā, Vārkavā,  kafejnīca “Skolas pagalmā” IAC Vanagi, bijušās Vanagu pamatskola pagalmā, “Kāzu lustes Jašas krastā” Raiņa muzejā “Jasmuiža”, “Vīna ielas” kafejnīca Saunas pagasta Prīkuļos. Afišas un plašāka informācija sekos “Visit Preiļi” un “Visit Aglona” Facebook lapās. Preiļu TAIC aicina visus būt kustīgiem, lustīgiem, apmeklēt visas novada kafejnīcas, izgaršot ēdienus un padalīties ar atsauksmēm.

Preiļu TAIC aicina visus pieteikties uz “Latgales pārgājienu dienām 2023”, kur 22. jūlijā būs iespēja iziet Latgales garo pārgājienu maršruta “Ezertaka” posmu Preiļu novadā no Pelēču purva takas caur Jasmuižu līdz Geļenovas parkam, kur notiks vakarēšana - kopā tiks mēroti 19 km. Ceļā pavadīs arī gids ar stāstījumiem par ievērojamākajām vietām un notikumiem. Pieteikšanās būs pieejama “Visit Preiļi” Facebook lapā un visitpreili.lv mājaslapā. 

Sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru un Preiļu novada pašvaldību, norisinās pasākums “Nodarbinātības pasākumi vasaras brīvlaikā personām, kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs”. Pasākuma mērķis ir veicināt skolēnu īslaicīgu nodarbinātību vasaras brīvlaikā valsts līdzfinansētās darba vietās, nodrošinot skolēniem iespēju iegūt prasmes, iemaņas un pieredzi.

Jūnijā, jūlijā, augustā darbdienās no 13.30 līdz 17.00 Geļenovas parka pludmalē ir iespēja bez maksas iznomāt laivas, katamarānus un SUP dēļus. Aglonas TIC tūristiem ir pieejama arī bezmaksas riteņu noma Geļenovas parkā. Tāpat arī Aglonā aiz estrādes no trešdienas līdz svētdienai, laika posmā no 12.00 līdz 20.00, ir pieejama bezmaksas katamarānu, ūdens velosipēdu un SUP dēļu noma, ko organizē Aglonas pagasta pārvalde.

Informāciju sagatavoja