Pašvaldībā Jaunatne
Preiļu pilī aizvadīta lēmumu pieņēmēju, pašvaldības speciālistu diskusija ar jauniešiem “Kafija ar Politiķiem”

2023. gada 28. septembrī Preiļu pilī notika diskusija “Kafija ar politiķiem” – īpaši organizēta un sagatavota pēcpusdiena, kurā pie kafijas un tējas tasēm satiekas jaunieši, lēmumu pieņēmēji un pašvaldības speciālisti. Pasākuma pirmajā daļā visi dalībnieki kopā pārrunāja septiņus aktuālus jautājumus, uzklausīja viens otra viedokli un kopā radīja jaunas idejas vai meklēja risinājumus jau esošām problēmām. Pasākuma otrajā daļā jaunieši daļā jaunieši ģenerēja idejas par tēmu “Kas būs Preiļu pilī?”.

Šajā diskusijā iesaistījās vairāk kā 60 Preiļu novada jaunieši, kā arī vairāki Preiļu novada domes deputāti un pašvaldības speciālisti, lai kopā risinātu septiņus izvirzītos aktuālos jautājumus:

  1. Uzņēmējdarbība, skolēnu mācību uzņēmumi (diskusiju apli vadīja Anete Urka);
  2. Brīvprātīgais darbs (diskusiju apli vadīja Sintija Ančeva);
  3. Vasaras nodarbinātība (diskusiju apli vadīja Ilona Indriksone);
  4. Kā sasniegt Preiļu novada jauniešus? (diskusiju apli vadīja Māra Ušacka);
  5. Karjeras vadības prasmju trenēšana (diskusiju apli vadīja Dagnija Dudarjonoka);
  6. Skolēnu pašpārvalžu iesaistīšana pašvaldībā (diskusiju apli vadīja Beāte Cirša);
  7. Darbs ar jaunatni Preiļu novadā (diskusiju apli vadīja Karīna Vežuka).

Katrā no jautājumiem jaunieši kopā ar pašvaldības speciālistiem un Preiļu novada pašvaldības deputātiem izstrādāja un prezentēja:

  1. Vīziju (kā būtu ideālā variantā, ja viss būtu izcili un problēmu aktuālajā jautājumā nebūtu);
  2. Situāciju (reālā situācija, kas atbilst aktuālajam jautājumam un ko varam labi izmantot jau tagad);
  3. Soļus (darbības, ar kurām varētu uzlabot situāciju aktuālā jautājumā, kas jādara, lai būtu labāk un kam tas ir jādara?).

Pēc kafijas pauzes sekoja otrs uzdevums Preiļu novada jauniešiem - ideju ģenerēšana par to, kas būs Preiļu pilī (Kas? Kā? Kāpēc?)

Jaunieši sadalījās grupās pa 5-6 cilvēki un prezentēja vairāk kā 11 idejas. Prezentācijai tika dotas 30 sekundes. Pēc visu ideju prezentēšanas notika balsošana. Ideja, kas savāca visvairāk atbalsta un balsis – laulību reģistrs Preiļu pilī "Precies Preiļos". Jaunieši vēstīja par iespēju precēties senlaicīgā tematikā, viduslaiku stilā (ar senlaicīgām kleitām, karieti un zirgiem, atbilstošām dekorācijām).

Tāpat arī izskanēja ideja par saliedēšanās vakariem Preiļu pilī (jauniešu saliedēšanās, informācijas apmaiņa, neformālajā daļā - kino vakari). Tika paustas vairākas idejas par muzeja izveidi Preiļu pilī (Borhu muzejs). Pavīdēja idejas par kafejnīcas, restorāna, viesnīcas izveidi, arī par suvenīru veikala izveidi Preiļu pilī, leļļu galeriju pilī, izjādēm ar zirgiem pa pils dārzu, fotosesijām 18.-19. gs. stilā, konferenču telpu izveidi pils telpās. Radās arī idejas par to, ka Preiļu pili varētu izmantot kultūras pasākumiem - koncertiem, masku ballēm, Preiļu pils svētkiem.

Priecājamies par lielo jauniešu aktivitāti un vēlmi līdzdarboties pašvaldībā. Vairāk bildes pieejamas ŠEIT.

Diskusiju moderēja Ieva Johansson (mācību platfomas “MEYOU.ONE” līdzdibinātāja un programmu virzītāja, līdzdalības eksperte)

Projekts tiek īstenots Jaunatnes politikas valsts programmas 2022-2024. gadam atklātā projekta konkursa “Atbalsts jaunatnes politikas īstenošanai vietējā līmenī” ietvaros.

Informāciju sagatavoja

Sintija Ančeva

Vadītāja, Jaunatnes lietu speciāliste
sintija.anceva [at] preili.lv