Pašvaldībā Preiļu novadā
Preiļu novada TAIC informē par aktualitātēm aizvadītajā vasarā

Aizgājusī vasara Preiļu novada Tūrisma attīstības un informācijas centram ir bijusi darbīga, radošiem notikumiem un jaunām pieredzēm bagāta. Tika aizvadīti ne vien jau iepriekšējos gados labi zināmie pasākumi, kā “Mājas kafejnīcu dienas” un Preiļu pilsētas svētki, bet tika arī uzņemti vispasaules latviešu ģimeņu saieta “3x3” dalībnieki un organizēta Latgales garo pārgājienu maršruta “Ezertaka” Preiļu novada posma prezentācija. Paralēli lielajiem pasākumiem popularizējām Preiļu novadu plašākā mērogā – 6. jūlijā kopā ar Latgales Tūrisma asociāciju un Latgales plānošanas reģionu devāmies uz Rīgu, Esplanādi, kur  XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku laikā darbojās Vēsturisko zemju telts. Tur viesiem stāstījām ne tikai par tūrisma iespējām Latgalē un Preiļos, bet arī par kultūras pasākumiem, tradīcijām un citām interesantām lietām, kas saistītas ar Latgali.

Pēc Jāņu lustēm un Dziesmu un Deju svētkiem sākās Vislatvijas akcija “Mājas kafejnīcu dienas”. Akcija Latvijā norisinās jau kopš 2019. gada, kuras laikā uzņēmēji, lauku saimniecības un arī tūrisma pakalpojumu sniedzēji atver savas durvis ciemiņiem, lai viņus iepriecinātu ne vien ar gardu ēdienu, bet atsevišķos gadījumos arī ar iepriekš sagatavotu kultūras programmu. Preiļu novadā akcija norisinājās pašā vasaras karstumā – 15. un 16. jūlijā, piedaloties septiņām mājas kafejnīcām. Preiļu novada TAIC apmeklēja katru no tām, iepazīstoties ne vien ar mājas kafejnīcu saimniekiem, bet arī piedāvāto ēdienkarti. Atsaucība no apmeklētāju puses bija liela, citi bija mērojuši vairāk nekā 100 kilometrus, lai dotos apciemot Preiļu novada mājas kafejnīcas. Šī gada Preiļu novada dalībnieki atzina, ka pieredze bija veiksmīga, tādēļ domā piedalīties arī nākamgad. Preiļu novadā “Mājas kafejnīcu dienās” šogad piedalījās “Zaķumuižas kafejnīca” Saunas pagastā, burgernīca “Plivdas & draugi” Preiļu pagastā, kafejnīca “Pie ezera” Aglonas Cakulos, terase “Pampūkas” Preiļu muižas kompleksa un parka pludmalē, kafejnīca “Pie senās klēts” Vārkavas novadpētniecības muzejā, kafejnīca “Skolas pagalmā” IAC Vanagi, bijušās Vanagu pamatskola pagalmā, “Kāzu lustes Jašas krastā” Raiņa muzejā “Jasmuiža”.

Pēc garšas kārpiņu lutināšanas bija nepieciešams arī kāds aktīvāks pasākums. Pašā vasaras karstākajā periodā – jūlijā – Preiļu novada TAIC, sadarbībā ar Latgales Tūrisma asociāciju, organizēja Latgales garākā pārgājienu maršruta “Ezertaka” Preiļu novada posma prezentāciju. Uz maršruta posmu no Pelēču ezera purva takas līdz labiekārtotajam Geļenovas parkam pietiecās 45 dalībnieki no aptuveni 10 Latvijas novadiem un kopā pieveica 19 kilometrus. Pārgājiena maršrutā tika iekļauti arī tūrisma objekti un apskates vietas. Atsevišķos posmos pārgājiena dalībniekiem pievienojās gide Irēna Kjarkuža. Irēna pastāstīja par Preiļu novadu, kopā ar pārgājiena dalībniekiem apmeklēja Jasmuižas Svētā Krusta Romas katoļu baznīcu un Jasmuižas pareizticīgo baznīcu, lidotāja Jāzepa Baško piemiņas vietu, Kastīres muižas stalli un Lielo Kastīres dižozolu. Spēka un enerģijas vairošanai dalībniekiem pusdienlaikā bija iespēja iestiprināties ar zupu Raiņa muzejā “Jasmuiža” un doties nelielā ekskursijā ar muzeja vadītāju. Noslēgumā Geļenovas parka pludmalē saksofonistes Ievas Vizmas Romanovskas  mūzikas pavadījumā dalībnieki baudīja uz ugunskura vārītu putru, izmēģināja ūdens transportlīdzekļus un saņēma piemiņas veltes – medaļas. Skaistos foto mirkļus iemūžināja fotogrāfs Viktors Agurjanovs, kas ir apskatāmi mūsu Facebook lapā – visitpreili.

Mēnesi noslēdzām ar skaistu un patriotisku pasākumu – vispasaules latviešu ģimeņu saietu “3x3” , kas no 23. līdz 30. jūlijam norisinājās Preiļos. Šogad Preiļos pulcējās vairāk nekā 350 nometnes dalībnieku. Viena no saieta tradīcijām ir došanās ekskursijā pa uzņemošā novada interesantākajām vietām. Preiļu novada TAIC komanda, sadarbībā ar “3x3” organizatoriem, vairākus mēnešus kopīgi plānoja  maršrutus dažādām interešu grupām tā, lai tiktu aptverts viss novads. Populārākais maršruts bija “Stabulnieku tūre”, kurai pieteicās vairāk nekā 70 cilvēku. Šajā tūrē ekskursantiem bija iespēja apskatīt Pastaru vējdzirnavas, apmeklēt un degustēt gardumus bioloģiskajā z/s “Vilkači” un iepazīt Riebiņu Svētā Pētera un Pāvila Romas katoļu baznīcu prāvesta Aivara Kursīša vadībā.

Paralēli tam liels skaits interesentu devās arī uz pārējiem maršrutiem, t. i.:

  • “Aglonas tūri” – Kristus karaļa kalnu, Aglonas baziliku, Aglonas briežu dārzu un noslēgumā arī paviesojoties Maizes muzejā.
  • “Preiļu tūri” – Kaķu sētu, Leļļu galeriju un miniatūro karaļvalsti, un vīngliemežu audzētavu “Ošu mājas”.
  • “Radošo tūri” – Polikarpa Čerņavska keramikas māju, “Nester Custom” metālmākslas galeriju un bioloģisko z/s “Juri”.
  • “Riebiņu tūri” - Riebiņu muižu un parku, Riebiņu Svētā Pētera un Pāvila Romas katoļu baznīcu un zirgu staļļus “Zirgu Oāzi”.
  • “Parka tūri”, kurā dalībnieki gides Irēnas Kjarkužas pavadībā devās ekskursijā pa Preiļu pils parku, noslēdzot to kapelā ar burvīgu dziedājumu, tālāk dodoties uz piemājas saimniecību “Gailguri”.
  • “Baznīcu tūri” – Igora Pliča senlietu muzeju, mazāko Dievnamu Latvijā “Ceļmalas kapelu”, Vārkavas Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu draudzes baznīcu, Vārkavas muižu un Arendoles muižu.
  • “Filozofisko tūri” – Roberta Mūka muzeju, Galēnu muižu un parku, Vidsmuižas Svētā Gara Romas katoļu baznīcu.

Saieta dalībniekiem izvēlētie maršruti patika, vairāki atzina to, ka dotais laiks bija par īsu, lai kārtīgi izbaudītu ekskursijas sniegtās iespējas un interesantos stāstījumus. Tāpat maršruti noderēs arī nākotnē – tie kalpos kā sagatave Preiļu novada tūristu maršrutiem.

Preiļu TAIC no sirds pateicas mūsu palīgiem, grupu pavadoņiem, Lienei Valainei, Irēnai Kjarkužai, Inārai Gražulei, Raivim Žiharam, Mārītei Pokšānei, Elvīrai Āboliņai un Martai Bindukai.

Preiļu pilsēta šogad svinēja savu 95. dzimšanas dienu. Svētki bija īpaši! Pēc vairāku gadu pārtraukuma pilsētas svētku laikā bija atvērta Preiļu pils. Lai gan visa pils nav pilnībā restaurēta, tās 1. stāvā svētku laikā varēja izbaudīt Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja gleznu izstādi un rietumu tornī izveidoto 5D interaktīvu video ekspozīciju – divas īsfilmas – par Preiļu novadā un visā Latgalē pazīstamiem amatniekiem. Skatītāji varēja vērot, kā amatu prasmes no pagātnes ir attīstījušās līdz mūsdienām un izbaudīt video pavadoņus – sajūtu gammu pastiprinošus 5D efektus.

Tāpat rudens solās būt bagāts ne vien ar ražu un krāšņām dabas pārvērtībām, bet arī notikumiem. Lai arī rudens sezona ir nupat sākusies, jau paviesojāmies Lietuvā,  Šauļu “Tūrisma ielā”, kas norisinājās Šauļu pilsētas svētku ietvaros. Preiļu novadu šajā pasākumā pārstāvēja Liene Valaine no Aglonas Tūrisma informācijas centra, kura kopā ar Latgales tūrisma asociāciju, kolēģēm no Rēzeknes un Dagdas, prezentēja Latgali un tās tūrisma piedāvājumu. Paralēli tam tiek plānoti jauni pasākumi – 14. oktobrī tūrisma velobrauciens Aizkalnes pusē kopā ar Raiņa muzeju “Jasmuiža” un aktīvās atpūtas uz ūdens un velotūrisma entuziastiem SIA “Dēkaiņi”, rudens pārgājiens uz jauno skatu torni Salmeja ezera krastā un gatavošanās Latvijas akcijai, ko rīko Latvijas Piļu un muižu asociācija “Leģendu nakts”, kas arī šogad norisināsies oktobra beigās Preiļu muižas kompleksā, parkā un pie Preiļu pils.

Ja vēl neesi paspējis apceļot visas Latvijas pilis un muižas, tad līdz 28. oktobrim turpinās Latvijas Piļu un muižu asociācijas rīkotā akcija “Apceļosim Latvijas pilis un muižas”, kurā no Preiļu novada piedalās Preiļu pils, Ārdavas/Jezufinovas muiža,  Arendoles muiža un Vārkavas muiža.

Atgādinām, ka arī turpmāk žurnālu A12 var iegādāties Preiļu novada Tūrisma attīstības un informācijas centrā Kārsavas ielā 4. Un, lai vienmēr zinātu par aktuālākajām norisēm novadā, lūdzam sekot mājaslapai visitpreili.lv un Facebook lapām - VisitPreili un VisitAglona.

Informāciju sagatavoja