Logo

Katru gadu Preiļu novada pašvaldība piedalās Meža dienu pasākumos, lai labiekārtotu Preiļu novada dabas teritorijas, kā arī sadarbībā ar Latvijas pašvaldību savienību realizē Meža dienu projektus. Meža dienās 2023 uzsvars likts uz Latvijas sabiedrības aicināšanu pievērst uzmanību parku, aleju, koku rindu, dendroloģisko stādījumu stāvoklim un palīdzēt risināt labiekārtošanu, kā arī ar meža apsaimniekošanu saistītajiem jautājumiem. Projekta moto: “Veidosim daudzveidīgu Latviju un tīkamu tās ainavu!”.

2023. gadā Meža dienu projekta ietvaros pasākumi tika organizēti Galēnu muižas parkā - parka teritorija ir skaista, tiek kopta ik gadu. Galēnu muižas kungu mājas priekšā atrodas regulāra plānojuma parks, ierīkots franču dārzu stilā grāfa Mihaila Borha laikā (1751.-1811.). Pa perimetru parku ietver koku alejas un rindas, bet tā vidusdaļā sausi grāvji imitē bastiona nocietinājumus. Parkā aug 14 eksotisku koku un krūmu sugas. Šis parks ir aizsargājams valsts nozīmes dabas objekts, kura platība - 5,9 ha. Teritorija tiek pastāvīgi kopta. Katru gadu aprīlī un maijā notiek parka uzkopšanas talkas. Lai parka teritorija kļūtu daudz pievilcīgāka, bija nepieciešams ierīkot košumkrūmu stādījumus un uzstādīt soliņus.

Projekta ietvaros:

  1. Uzstādīti seši guļbūves soliņi, lai ikvienam Galēnu parka apmeklētājam būtu kur apsēsties. Parka  centrālajā laukumā ik gadu notiek dažādi pasākumi, tiek organizētas Līgo svētku svinības, Bērtuļdienu jampadrači, zaļumballes, tautas dziesmu un deju sadziedāšanās, sadejošanās svētki.
  2. Iegādāti 133 jauni dekoratīvie kociņi un košumkrūmi stādījumu veidošanai Galēnu parka teritorijā. Krūmi un košumstādi iegādāti  AS “Latvijas valsts meži” Kalsnavas kokaudzētāvā. Guļbūves soliņus izgatavoja saimnieciskās darbības veicējs Jānis Mālnieks.
  3. Preiļu novada izglītības iestādēs – Riebiņu vidusskolā, Galēnu pamatskolā – īstenoti izglītojoši pasākumi par meža resursiem, to apsaimniekošanu un izmantošanu.

Projektā piedalījās Galēnu pagasta iedzīvotāji, Preiļu novada Galēnu pagasta pārvaldes un Preiļu novada pašvaldības administrācijas darbinieki. Lekcijās piedalījās Galēnu pamatskolas un Riebiņu vidusskolas skolēni.

Projekta gaitā labiekārtoto parku, izveidoto infrastruktūru un iegādātos stādus uzturēs Preiļu novada Galēnu pagasta pārvalde.

Projekta izmaksas:

  • Kociņu stādi – 600,00 EUR,
  • Guļbūves soliņi – 600,00 EUR.

Projektu rezultātā Galēnu parks kļuva pievilcīgāks un visos gadalaikos priecēs Galēnu pagasta iedzīvotājus, novada iedzīvotājus un tūristus ar savu parka stādījumu krāšņumu.

Informāciju sagatavoja

Inese Jakovele

Vides pārvaldības vecākā speciāliste - 222.kabinets
inese.jakovele [at] preili.lv