Iedzīvotājiem Covid-19

Covid- 19 Omikrona varianta straujās izplatības dēļ un, lai mazinātu plašas Covid-19 infekcijas izplatību, Latvijā ir noteikts primārās vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņš. Valdība 6. janvārī apstiprināja grozījumus Ministru kabineta noteikumos, nosakot, ka  Covid-19 vakcinācijas sertifikātu derīguma termiņš Latvijā stāsies spēkā 15.februārī un  attieksies uz pakalpojumu saņemšanu un pasākumu apmeklēšanu epidemioloģiski drošā vidē, kur nepieciešams uzrādīt sadarbspējīgu vakcinācijas sertifikātu. Vakcinācijas derīguma termiņš netiek attiecināts uz personām līdz 18 gadiem, jo šai iedzīvotāju grupai balstvakcinācija pašlaik nav nepieciešama. Darba pienākumu veikšanai joprojām saglabājas prasība pēc pabeigtas primārās vakcinācijas un balstvakcinācija tiek stingri rekomendēta.

Tūkstošiem cilvēku jau ir saņēmuši balstvakcīnu, bet pārējiem pēc tās jādodas laikus, lai nerastos rindas, un visi to saņemtu laicīgi gan savas veselības dēļ, gan lai turpinātu saņemt pakalpojumus “zaļajā režīmā”.

Vakcinētajiem cilvēkiem sertifikāts būs spēkā 9 mēnešus pēc primārās vakcinācijas kursa pabeigšanas ar Vaxzevria (AstraZeneca), Spikevax (Moderna), Comirnaty (Pfizer-BioNTech) vakcīnām un 5 mēnešus pēc Janssen (Johnson & Johnson) vakcīnas saņemšanas. Saskaņā ar zinātniskajiem pētījumiem, lai saglabātu organisma aizsardzību pret vīrusu un novērstu riskus smagas slimības gaitai, vajadzīga balstvakcinācija.

Covid-19 vakcinācijas sertifikāts ir derīgs uzreiz pēc balstvakcinācijas veikšanas. Nacionālais veselības dienests plāno risinājumu, lai digitālajā sertifikātā tiktu iekļauta informācija, kad katram beidzas sertifikāta derīguma termiņš. Bet šobrīd derīguma termiņu var aprēķināt, apskatot savā sertifikātā norādīto datumu, kurā veikta vakcinācija. Tas ir jāskaita no nākamās dienas pēc otrās potes saņemšanas.

Vakcinācija Latvijā tiek organizēta ārstniecības iestādēs, pie ģimenes ārstiem, lielajos vakcinācijas centros, vakcinācijas punktos lielveikalos, kā arī izbraukuma vakcinācijās.  “Pieteikšanās balstvakcinācijai ir tāda pati kā primārajai vakcinācijai. Aicinām cilvēkus pietiekties manavakcina.lv vai pa tālruni 8989, pieteikties pie sava ģimenes ārsta vai ārstniecības iestādē, turpinām brīvās rindas iespējas saņemt potes lielajos vakcinācijas centros Rīgā un novados, kā arī izbraukuma vakcinācijās. Redzam, ka cilvēki izmanto iespēju iegūt balstvakcīnu, bet aicinām arī pārējos, kas to vēl nav izdarījuši, doties to saņemt pēc iespējas ātrāk,” saka Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča.

Nacionālais veselības dienests aicina balstvakcinācijai pieteikties laikus un negaidīt, kas ir īpaši svarīgi strauji izplatoties Covid-19 omikrona paveidam. Pētījumi liecina, ka balstvakcīna pieaugušajiem būtiski samazina hospitalizāciju risku, sniedz īstermiņa aizsardzību pret infekciju, un tam ir ietekme arī uz saslimstības mazināšanu. Slimību profilakses un kontroles centrs, analizējot datus par saslimstību, stacionēšanu un mirstību ar Covid-19 decembrī saistībā ar vakcinācijas statusu, secina, ka primārā vakcinācija joprojām nodrošina labu efektu pret smagu slimības gaitu, nepieciešamību Covid-19 ārstēt slimnīcā un nāvi. Tādēļ speciālisti aicina – ja pagājis noteiktais periods, jādodas saņemt balstvakcīnu. Cilvēki, kuriem ir veiktas vismaz divas potes, iegūst 50-70% lielu aizsargefektu pret hospitalizāciju. Ja ir veikta balstvakcinācija, tad šis aizsargefekts ir tuvu 90%, kas ir ļoti būtiski, vērtējot slimības ietekmi uz sabiedrības veselību, uzsver centra speciālisti.

Pēc Nacionālā veselības dienesta sniegtās informācijas no 16759 Preiļu novada iedzīvotājiem šobrīd vakcinējušās 9539 personas, kas sastāda 57 % no kopējā iedzīvotāju skaita.  Preiļu novadā uz 15. februāri balstvakcīnu var saņemt 5885 cilvēki (to jau saņēmušas 2013 personas). 2022. gada 15. februārī Covid-19 sertifikāta termiņš beigsies 382 Preiļu novada iedzīvotājiem. Aicinām balstvakcīnas saņemšanu neatlikt uz pēdējo brīdi!

Preiļu novadā vakcīnu pret Covid-19 infekciju, var saņemt Preiļu Slimnīcā. Vakcinācijai Preiļos iespējams pieteikties:

  • vietnē www.manavakcina.lv;
  • pa tālruni 8989;
  • zvanot uz tālruni +371 65307750 vai +371 28234496, no plkst. 8:00 līdz 16:00;
  • klātienē, vēršoties SIA ,,Preiļu slimnīca” poliklīnikas reģistratūrā, no plkst.8:00 līdz 17:00.

Neskaidrību gadījumā vērsties poliklīnikas reģistratūrā. Ierodoties uz vakcināciju, personai līdzi jāņem ID karte vai pase.

Atgādinām, ka iedzīvotāji, kuri nelieto internetu vai nevar pieslēgties tīmekļvietnē www.covid19sertifikats.lv ar internetbanku vai citu piekļuves līdzekli, savus digitālos Covid-19 sertifikātus var saņemt:

  • Preiļu novada pašvaldības foajē (Raiņa bulvāris 19, Preiļi), Lūgums iepriekš zvanīt uz tālruni +371 65322766 vai +371 65307320;
  • SIA “Preiļu slimnīca” Poliklīnikas reģistratūrā (1. stāvs, Raiņa bulvāris 13, Preiļi) katru darba dienu no plkst. 13.00 līdz plkst. 16.00, tālrunis uzziņām +371 65307750;
  • Riebiņu klientu apkalpošanas centrā (Saules ielā 8, Riebiņos) lūgums pieteikt savu vizīti iepriekš, zvanot pa tālruni +371 26423266;
  • Aglonas klientu apkalpošanas centrā (Somersētas iela 34, Aglona), katru darba dienu no 08.30 līdz 12.30, no 13.00 līdz 17.00, tālrunis uzziņām +371 29537977.

Pakalpojums pieejams, uzrādot personu apliecinošu dokumentu – pasi vai ID karti.

Informāciju sagatavojusi:

Preiļu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Dagnija Dudarjonoka