Preiļu novadā Sabiedrībā Iedzīvotājiem
Noslēgusies Preiļu sadraudzības pilsētas Ņižinas bērnu nometne “Roku rokā”

Sākot no 21. līdz 30. jūlijam Preiļu novads uzņēma 35 ukraiņu bērnus ar pavadoņiem, lai jaunieši dažādās nodarbībās spētu atgūties no nežēlīgajām kara šausmām. Nometni rīkoja Preiļu novada pašvaldība sadarbībā ar Latvijas Bērnu fondu. 22 bērnus savās mājīgajās telpās laipni uzņēma Aglonas vidusskola un aktivitātes vadīja Preiļu pagasta pārvaldes zāles administratore Lidija Ceriņa, bet vēl 13 bērni, kuriem ir augsti sasniegumi dažādos sporta veidos, dzīvoja viesģimenēs Preiļos un, pateicoties atsaucīgajam Preiļu novada Bērnu un jauniešu sporta skolas direktoram Edgaram Vaivodam, iepazinās arī ar Preiļu novada sportistu ikdienu un iesaistījās Preiļu novada Bērnu un jauniešu sporta skolas nodarbībās. Patīkamus pārsteigumus bērniem sagādāja arī uzņēmējs Ivans Daņilovs (izjāde ar zirgiem, ekskursija pa zirgu stalli), dziedošā gide Irēna Kjarkuža, māksliniece Vladlena, māksliniece Inta Reča, pirtniece Ināra Mūrniece, uzņēmējs Ainis Noviks, mākslinieki Alīna un Aleksandrs Nesterjuki un muzejs “Kaķu sēta”.

Bērni no Ņižinas ieradās 21. jūlijā, pašā rīta agrumā, pēc veselām divām diennaktīm, kas tika pavadītas esot ceļā. Nometnes grupiņas pirmajā dienā kopīgi veidoja nometnes karogu un vakarā iepriecināja visus ar dziesmām un dejām pasākumā, svinīgi atklājot nometni.

Sestdiena, 22. jūlijs, pagāja izpētot Aglonu – tika apmeklēta Aglonas bazilika un svētavots. Lai gan saule nometnes dalībniekus nelutināja, drosmīgākie devās nopeldēties Cirīša ezerā. Bērnu acis mirdzēja no prieka, redzot Latgales skaisto dabu un sakoptību. Pēc launaga bērnus apciemoja muzeja “Kaķu sēta” pārstāvji un nometnes dalībnieki varēja jautri izdejoties, izveidot sev piemiņas suvenīrus un baudīt saldo cukurvati, jautri un garšīgi pavadot dienu.

Nākamā diena tika veltīta Ukrainas tradīcijām. Nometnes grupiņas caur dziesmām un dejām iepazīstināja ar ukraiņu kultūru un vērtībām. Uz pasākumu bija ieradies arī Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns ar kundzi. Bērni bija sagatavojuši patiesi iespaidīgus priekšnesumus un tika cienāti ar kruasāniem, kurus bija sarūpējuši pasākuma viesi. Savukārt no bērniem kā cieņas un pateicības apliecinājums tika saņemts viņu valsts nacionālais pīrāgs karavajs, kas bija atceļojis kopā ar bērniem no Ukrainas.

Pirmdien, 24. jūlijā, nometnes dalībnieki devās ekskursijā uz tālākiem Latvijas galamērķiem, iepazina Rīgu, apskatīja Brīvības pieminekli, Vecrīgas arhitektūru, par kuru bērni bija sajūsmā un, spītējot lietum, izbaudīja arī Baltijas jūru. Dienas izskaņā bērni bija noguruši, taču sejas rotāja plati smaidi.

Otrdien, 25. jūlijā, ar ziepju liešanas darbnīcu pie nometnes dalībniekiem ciemojās māksliniece Inta Reča. Pēcpusdienā, saulei uzspīdot, bērni devās aplūkot Karaļkalnu, kur guva neaizmirstamus iespaidus.

Trešdienas rītu bērni iesāka ar muzeja “Leļļu karaļvalsts” apmeklējumu, kur piedzīvoja īstas pasakas sajūtu, apskatot leļļu galerijas un pārģērbjoties par galma kungiem un dāmām. Pēc tam bērni izzinošām acīm vēroja muzeja “Kaķu sēta” kolekciju un darbojās rokassprādžu veidošanas darbnīcā, kā arī devās ekskursijā pa skaisto Preiļu muižas kompleksu un parku. Pēcpusdiena tika veltīta sporta un ūdens aktivitātēm, kur iesaistījās arī domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns, kopā ar bērniem spēlējot “Tautas bumbu”.

Ceturtdien, 27. jūlijā, bērni devās apskatīt Daugavas lokus, izstaigāt taku un izbraukt arī ar kuģīti “Dinaburga”. Vēl maršruts veda caur Slutišķu sādžu un vecticībnieku lauku sētu, bet noslēgumā pie upes tika sarīkots pikniks.

Piektdien nometnes dalībnieki kopā ar pirtnieci Ināru Mūrnieci guva zināšanas par Latgali, tās tradīcijām, rotaļām un dejām. Visi kopā devās aplūkot Čertoka ezeru, kur tika stāstīts par dabā atrodamiem augiem un sietas slotas sausajam pērienam, ko piedzīvoja, gūstot arī zināšanas par pirts tradīcijām Latgalē. Dienas noslēgumā bērni baudīja ūdens priekus un kurināja ugunskuru, raisot sarunas un cepot gardus zefīrus.

Sestdien, 29. jūlijā, norisinājās nometnes noslēguma pasākums ar svētku torti un diskotēku, bet jau nākamajā dienā, pēc skumju pārpilnām atvadām, bērni devās projām, mērojot tālo ceļu atpakaļ uz savu dzimteni, kurai uzbrucis nežēlīgs ļaunums.

Preiļu novada pašvaldība izsaka pateicību visiem, kuri iesaistījās nometnes tapšanā un īstenošanā, dodot iespēju bērniem atgūties no Krievijas nežēlīgajiem uzbrukumiem, kas norisinās viņu dzimtenē.

Informāciju sagatavoja

Lidija Ceriņa

Zāles administratore
lidija.cerina [at] preili.lv