Izglītībā

2023. gada 1. aprīlī Rīgas Latviešu biedrības nama Līgo zālē noslēdzies stāstnieku konkursa “ANEKDOŠU VIRPULIS 2023” fināls, ko rīkoja Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisija sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru un tradicionālās kultūras biedrību „Aprika”. Konkursa fināls pulcēja 44 labākos jaunos jokotājus no visas Latvijas, tai skaitā arī 4 dalībniekus no Preiļu novada.

“Fināls priecēja ar daudziem labiem anekdošu stāstītājiem, gaumīgi izvēlētām anekdotēm, pārsvarā vecumam atbilstīgām. Priecēja arī tas, ka bija pamanāmi dalībnieki, kas ievēroja savu stilu, gan anekdošu izvēlē, gan stāstīšanas manierē. Te īpaši gribu izcelt Emīlu Kārkliņu, Martu Kristīni Matīsu, Gabrielu Bahu, Agiju Lozdu un arī mazo stāstītāju Māru Stari.” Tā konkursa finālu novērtēja Iveta Irbe, viena no prasīgajām un prasmīgajām fināla vērtēšanas pārstāvēm.

Katrs fināla dalībnieks tika vērtēts individuāli saskaņā ar kritērijiem – vai izdodas sasmīdināt klausītājus, prasme anekdoti izstāstīt skaidri un saprotami, anekdotes atbilstība situācijai, stāstītāja un klausītāju vecumam, stāstītā tēls un stils, neverbālo līdzekļu lietojums, kā arī prasme veidot dialogu ar konkursa dalībniekiem un klausītājiem, spēja ar savu anekdoti atbildēt uz iepriekš stāstīto. Konkursu vērtēja sabiedrībā labi pazīstami eksperti, kuru pašu devums stāstniecības tradīciju apzināšanā un pārmantošanā ir nozīmīgs Latvijas kultūras kopainā: Guntis Pakalns, Toms Treibergs, Dina Liepa, Iveta Irbe un Andrejs Svilāns.

Augstāko novērtējumu (I pakāpe) un Īpaši ekselentā smīdinātāja nosaukumu izcīnīja 11 stāstnieki, t. sk. Agija Lozda (3. klase) un Mārtiņš Upenieks (8. klase) no Vārkavas pamatskolas folkloras kopas “Volyudzeite”, skolotāja Helēna Ērgle. II pakāpes diplomu un Dižā smīdinātāja nosaukumu ieguva Reinis Kancāns (3. klase, folkloras kopa “Volyudzeite”), bet III pakāpes diplomu un Mazās smīdinātājas nosaukumu izcīnija Daniela Koroševska (5. klase) no Riebiņu vidusskolas folkloras kopas “Jumalāni”, skolotājas Ārija Bergmane-Sprūdža un Rita Pudāne,

Kopumā konkursa finālā tika izstāstītas 476 anekdotes. Pasākuma mērķis ir tradicionālās stāstīšanas individuālo prasmju un iemaņu apgūšana, pārmantošana un attīstība dialogā ar tradīciju un smieklu kultūras veicināšana bērnu un jauniešu vidē.

Noskaidroti labākie anekdošu stāstnieki

Informāciju sagatavoja

Aija Caune

Direktore - 4. stāvs
aija.caune [at] preili.lv