Valstī Sabiedrībā
Mūzikas un mākslas festivāla “BILDES” dalībnieki dāvinājuši personalizētas pastkastītes Latgales uzņēmumiem un kultūras norišu vietām

Lai ar savu piemēru parādītu, ka pastkastītes var būt arī skaisti un interesanti dizainētas, mākslinieciskotas un personalizētas, festivāla “BILDES” mākslinieki 21. un 22. augustā, turpinot festivāla BILDES 2019 izstādē “Pastkastītes” un akcijā “ApGLEZNO un noBILDĒ arī Tu savu pastkastīti!” iesākto, devās tradicionālajā radošajā braucienā, lai dāvinātu pašu apgleznotās pastkastītes Latgales uzņēmumiem un kultūras norišu vietām.

Diemžēl Latvijas skaistajā ainavā ir daudz sarūsējušu un nolupušu, krāsu un formu zaudējušu pastkastīšu gan privātajās saimniecībās, gan uzņēmumos, krustcelēs un ceļmalās, pat pie pilīm un muižām... Bēdīgas un noskumušas... Eņģes un krampīšus saēdis laika zobs... Ne uz vienas vien nevērīgi uzrakstīts ielas nosaukums un mājas numurs, uzvārds vai uzņēmuma nosaukums... Ir saimniecības, kur pastkastīšu nav vispār…

Varbūt vajag pavisam nedaudz... nelielu pielabošanu, mazliet izdomu, svaigu krāsas kārtu, kādu īpašu - mazāku vai lielāku akcentu. Un pastkastīte var kļūt par mājas vizītkarti vai pat jauku vides objektu.

Latgales brauciena laikā “BILŽU” māksliniekiem bija 11 lieliskas pieturvietas, kurās tika dāvinātas ar mīlestību personalizētas pastkastītes.

Tās darināja un dāvināja

  • Līvānu novadā: Līvānu stikla un amatniecības centram – Bārbala Gulbe, “Jersikas čipsiem” – mākslinieks Visvaldis Asaris, labsajūtas kompleksam “Avotiņš” – daiļkrāsotājs Arvīds Plokšta,
  • Rēzeknes novadā: podnieka Aivara Ušpeļa darbnīcai “Malny wylky” – mākslinieks Arvīds Endziņš, Lūznavas muižai – māksliniece Ināra Garklāva.
  • Preiļu novadā: Aglonas bazilikai - daiļkrāsotājs Arvīds Plokšta, Aglonas Maizes muzejam – māksliniece Inga Pērkons, Pasta un Informācijas muzejam – māksliniece Laila Kocere, Pliča sētai – māksliniece Inese Mailīte, Oša mājai – māksliniece Inga Pērkons, Raiņa muzejam ”Jasmuiža“ – mūziķe un māksliniece Inta Pauļuka, kurai pastkastītes krāsošanā palīdzēja Arvīds Plokšta.

Pastkastītes tika gatavotas no “Latvijas finiera” bērza saplākšņa un mākslinieciskotas ar “Sadolin” āra krāsām.

“BILŽU” brauciena pieturvietās māksliniekiem un mūziķiem pievienojās arī Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods, Rēzeknes novada domes priekšsēdētāja vietniece Ērika Teirumnieka, Preiļu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Pēteris Rožinskis.

Mūziķi tikās ar uzņēmumu un kultūrvietu vadību un darbiniekiem.

“BILŽU” mūziķi un mākslinieki cer, ka šīs pastkastītes ne tikai radīs prieku jauno pastkastīšu īpašniekiem, bet arī rosinās apkārtnes iedzīvotājus aplūkot savas pastkastītes un tās atjaunot, lai pastkastīte kļūtu par mājas vizītkarti vai jauku vides objektu.  

 “BILŽU BIROJS” plāno 2024. gadā ar īpašiem koncertiem un foto izstādi ““BILŽU” mākslinieku pastkastītes Latvijā” atzīmēt “BILŽU” 35 gadu jubileju un pavasarī vēlreiz  aicināt Latvijas novadu un pilsētu iedzīvotājus un uzņēmumus vienoties kopējā akcijā “Pastkastīte – mājas vizītkarte!”

Visu braucienu fotogrāfijās iemūžināja Inese Grizāne un Dzintars Malkauss. Ar nedaudziem fotokadriem piepalīdzēja arī Normunds Štekenhagens, Tija Auziņa un Līga un Mārtiņš Križevici.

P.S. 2020. gadā “BILŽU” mākslinieki dāvināja pastkastītes Kurzemē – Šokolādes muzejam Pūrē, kafejnīcai “Apšukrogs”, Kandavas tūrisma informācijas centram, Kandavas novada muzejam, Kalnmuižas pilij, Valdeķu muižai, lauku sētai “Indāni”, 2021. gadā Vidzemē – kafejnīcai “Fazenda” Siguldā, uzņēmumam “Straupes piens”, Pasaules latviešu mākslas centram Cēsīs, Ungurmuižai, E. Veidenbauma muzejam “Kalāči”, Mucu muzejam Valmieras novadā un lauku sētai “Lantus”, 2022. gadā Zemgalē un Sēlijā – kafejnīcai “Bamba Leo” Ķekavā, uzņēmumiem “Balticovo” un “Putnu fabrikai Ķekava”, Ērberģes muižai, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejam “Kalna ziedi”, Jāņa Jaunsudrabiņa muzejam “Riekstiņi”, Aizkraukles novada un Kokneses Tūrisma informācijas centram un Bilstiņu ciema 10 vēsturiskajām mājām.

Papildu fotogrāfijas: 

Aglonas bazilikaMaizes muzejsPasta muzejsPliča sētaOšu mājaJasmuiža

Informāciju sagatavoja

Tija Auziņa
BILŽU BIROJS
tālrunis +371 29282866
e-pasta adrese bildes@bildes.lv
mājaslapa www.bildes.lv
Facebook