Muzeja publikācijas

Pirms 32 gadiem 1990. gada 4. maijā Latvijas PSR Augstākā padome pieņēma deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, kurā pasludināja 1918. gada 18. novembrī proklamētās Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. Par godu šai gadadienai Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs no 2. līdz 31. maijam ekspozīcijā “Muzeja stāsti Latvijai” piedāvā apskatīt ar šo notikumu saistītus unikālus priekšmetus un noskatīties vēsturiskus Preiļu televīzijas 1990. gada video sižetus.  

Neatkarības deklarācijas pieņemšanai bija izšķiroši svarīga iekšpolitiska un ārpolitiska nozīme, tas bija būtisks pagrieziena punkts neatkarības atjaunošanas procesā. Deklarācijas preambulā tika konstatēts, ka Satversmes sapulces 1922. gada 15. februārī pieņemtā Latvijas Republikas Satversme joprojām ir spēkā de iure. Savukārt deklarācijas 5. punkts noteica pārejas periodu Latvijas Republikas valsts varas de facto atjaunošanai. Pārejas periodam bija jānoslēdzas ar Saeimas sasaukšanu vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās un proporcionālās vēlēšanās. Tikmēr par augstāko valsts varas īstenotāju pārejas laikam tika atzīta Augstākā padome.

Pārejas periods strauji noslēdzās 1991. gada 21. augustā, kad, reaģējot uz apvērsuma mēģinājumu Maskavā, Latvijas Republikas Augstākā padome steidzamības kārtā pieņēma konstitucionālo likumu “Par Latvijas Republikas valstisko statusu”, de facto pasludinot pilnīgu valstisko neatkarību.

Par neatkarības atjaunošanu 1990. gada 4. maijā kopā ar vēl 137 Augstākās padomes deputātiem nobalsoja arī no Preiļu vēlēšanu apgabala ievēlētā ekonomiste Valentīna Zeile (1937–2018). Mēneša īpašajā piedāvājumā maijā ekspozīcijā būs apskatāmi priekšmeti, kas saistīti viņas ieguldījumu Latvijas neatkarības atjaunošanā. Tostarp V. Zeiles Trešās pakāpes Triju Zvaigžņu ordenis, kas kā valsts pateicība par darbu Latvijas valstiskās neatkarības juridiskajā atjaunošanā un nostiprināšanā viņai tika piešķirts 2000. gadā.

“Visi lielie svētki pagājuši. Ar Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 10. gadadienas svinībām. Kulminācija – Triju Zvaigžņu ordeņa (3. šķira) piešķiršana mūsu mammai – Valentīnai Zeilei. Mēs ar Zani sveicām ar baltām (Zane) un sarkanām garām (es) rozēm. Uz pieņemšanu Melngalvju namā un koncertu operā nebiju, lielo uguņošanu skatījāmies pa logu. Oriģināla un vienreizēja, taisni fantastiska uguņošana.” /No V. Zeiles dzīvesbiedra Pētera Zeiles dienasgrāmatas 2000. gada 6. maijā/

Muzeja ekspozīcijā uz ekrāna piedāvāsim unikālu iespēju noskatīties Preiļu TV sižetus, kuros iemūžinātas Valentīnas Zeiles tikšanās ar vēlētājiem Preiļos 1990. gadā. Šie sižeti ļauj atgriezties laikā, kad notika neatkarīgai valstij atbilstošu valsts pārvaldes institūciju veidošana, kā arī iepriekšējo institūciju transformēšana. Preiļu TV sižetos V. Zeile ar Preiļu iedzīvotājiem pārrunāja Latvijas parlamenta darbību, veidojamo nodokļu sistēmu, zemes reformu, īpašumu tiesību jautājumu, sadarbības veidošanos ar Krievijas Federāciju un citām valstīm, pauda viedokli par Abreni, pilsonības jautājumu, izrunāja ikvienam tolaik tik sāpīgo cenu pieaugumu un preču trūkumu. Atsevišķa tikšanās, lai pārrunātu nākotnes iespējas izglītības jomā, notika ar Preiļu 1. vidusskolas direktoru Jāni Eglīti.

Savukārt Kultūras nama vestibila ekrānā būs apskatāma 4. maijam un Baltā galdauta svētkiem veltīta virtuālā izstāde.

Informāciju sagatavojusi

Ilona Vilcāne
Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciāliste vēstures jautājumos