Veselība Sabiedrībā Iedzīvotājiem

Jau vairāk kā pusgadu Jēkabpilī  projekta  “H.pylori eradikācijas shēmas optimizācijas masveida kuņģa vēža prevencijas pasākumiem”, Nr.1.1.1.1/18/A/184 īstenošanas ietvaros savu darbību turpina gremošanas slimību profilakses pētījums – GISTAR.

 Pētījums Jēkabpilī tika aizsākts pagājušā gada rudenī, un pa šo laiku pētījumu centru ir apmeklējuši jau gandrīz 1000 respondenti.

Pētījuma ietvaros ir iespēja veikt Latvijas apstākļiem unikālus izmeklējumus, kā arī tā ir iespēja savu veselības stāvokli pārbaudīt bez maksas.  Šāda tipa analīzes pie mums var veikt tikai GISTAR pētījuma ietvaros.

Uz pētījumu centru tiek aicināti praktiski veseli cilvēki, kuriem nav nekādu sūdzību par kuņģa vai zarnu trakta darbību, vecumā no 40 līdz 64 gadiem. Aicinām iedzīvotājus būt atsaucīgiem un gadījumā, ja tiek saņemts zvans no pētījumu centra reģistratores, neatteikt un ierasties uz izmeklējumiem. Cilvēki pētījumu centrā var vērsties arī paši. Pētījums notiek sadarbībā ar ģimenes ārstiem.

Uz izmeklējumiem cilvēkam jāierodas tukšā dūšā, procedūra ilgst apmēram stundu. Vispirms reģistratore izstāsta dalībniekam par pētījumu, tiek veikta anketēšanu, lai uzzinātu par dalībnieku dzīvesveidu, saslimšanām un ēšanas paradumiem, tiek veikti dažādi mērījumi un paņemtas analīzes.

Pētījuma iniciators un zinātniskais vadītājs ir Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors, profesors, gastroenterologs Mārcis Leja.

Līdz šim pētījums ir veikts Cēsīs, Alūksnē, Ludzā, Dobelē, Saldū, Tukumā, Madonā un Rēzeknē.

Paralēli šogad tiek plānots atvērt nākamo pētījumu centru kādā no Latvijas lielajām pilsētām.

Kopumā Latvijā GISTAR pētījumā jau ir iekļauti vairāk kā 9 000 respondenti.

Informācijai:

GISTAR – Latvijas universitātes (LU) un starptautisku ekspertu atbalstīta iniciatīva pētīt gremošanas trakta audzēju skrīninga iespējas, to agrīnu diagnostiku un procesa efektivitāti. Rēzeknes pilsētas dome līdzfinansē GISTAR pētījumu “Daudzcentru randomizēts pētījums kuņģa vēža izraisītas mirstības samazināšanai, veicot H.pylori eradikāciju un nosakot pepsinogēnu līmeni (GISTAR)”. Arī Latvijas Republikas Veselības ministrija ir atbalstījusi pētījuma realizāciju.

Pētījuma norises vieta:

  • Jēkabpils reģionālās slimnīcas (ambulatorajā daļā) poliklīnikā, 2. stāvā, Stadiona ielā 1
  • Pieraksts pa tālruni +371 25679868

Pētījumu centra darba laiks darba dienās no 7:00 līdz 13:00

Vairāk informācijas: 

www.gistar.eu un www.jrslimnica.lv