Muzejos Kultūrā

7. augustā jau 21. gadu Latgales keramikas vecmeistara Andreja Paulāna darbnīcā–ceplī notika tradicionālais keramikas cepļa kurināšanas pasākums, kurā piedalījās 15 Tautas lietišķās mākslas studijas “Rēzeknes apriņķa podnieki” keramiķi un viņu draugi.

Paralēli cepļa kurināšanai vakara gaitā bija iespēja tikties ar mākslinieci Ievu Jurjāni, kuras ilustrācijas skatāmas pašlaik Jasmuižā eksponētajā izstādē “Negaidīti priekšmeti Raiņa un Aspazijas bibliotēkā”. Māksliniece pastāstīja, kas viņu iedvesmojis un kā tapuši viņas darbi. Jāpiebilst, ka izstāde muzejā būs skatāma līdz pat oktobra beigām.

Vakara izskaņā Jasmuižas parkā tika demonstrēta spēlfilma “Piļsāta pi upis”, kas uz ekrāniem nonāca šī gada janvārī. Pirms tam filmas režisors Viesturs Kairišs un māksliniece Ieva Jurjāne klātesošajiem pastāstīja par tās ideju, tapšanas procesu, kā arī aktieru izvēli. Filmas masu skatu dalībnieks Pēteris Rožinskis savukārt pastāstīja par savu pieredzi, filmējoties.

8. augusta rīta pusē notika keramikas cepļa atvēršana un svaigi apdedzināto, vēl karsto, krāšņi glazēto trauku izņemšana. Pirms tam visi klātesošie varēja piedalīties viktorīnā, atbildot uz jautājumiem par Raini, Jasmuižu un Latgales keramiku, tās tapšanas niansēm, vēsturi, formām, glazūrām. Viktorīnu vadīja podnieks un TLMS “Rēzeknes apriņķa podnieki” vadītājs Andris Ušpelis.

Ar jautrām dziesmām pasākumā visus klātesošos priecēja Aizkalnes sieviešu vokālais ansamblis un tā vadītāja Lilita Livdāne. Katram keramiķim tika veltīta arī īpaša latgaliešu apdziedāšanās dziesma.

Projekts realizēts sadarbībā ar Aizkalnes tautas namu ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda un A/S Latvijas valsts meži finansiālu atbalstu.

Solvita Kleinarte,
Raiņa un Aspazijas muzeja vadītājas vietniece