Preiļu novadā Iedzīvotājiem

Trīs dienu garumā no 31.janvāra līdz 2.februārim Preiļu novads tika pārstāvēts Latgales reģiona kopīgajā stendā starptautiskajā tūrisma izstādē “Balttour 2020”, kas šogad norisinājās jau 27.reizi.

Kā informē izstādes organizatori, šogad Ķīpsalas izstāžu hallē pulcējās 850 dažādu pasaules valstu tūrisma uzņēmumi. Atklāt tūrisma iespējas Latvijā un pasaulē, iegādāties ceļojumu un uzzināt jaunumus ieradās 28 364 apmeklētāji.

Kā ierasts, vienu halli aizņēma ārvalstu tūrisma iespēju piedāvātāji, savukārt Latvijas hallē notika dažādi priekšnesumi, tirgošanās, loterijas, kā arī atradās Latvijas novadu tūrisma stendi, to vidū arī Latgales reģiona tūrisma asociācijas “Ezerzeme” organizētais tradicionāli kopīgais reģiona stends. Izstādes apmeklētājiem tā ir ērtāk savākt visu nepieciešamo informāciju vienkopus, uzzināt pasākumu grafiku, jo, ceļojot uz Latgali, visbiežāk tiek apmeklēti vairāki novadi. Stendu atraktīvāku darīja vairāki Latgales tūrisma uzņēmēji. Piemēram, pie Krāslavas novada z/s “Kurmīši” interesenti varēja izvēlēties sev piemērotāko tēju un dabīgo kosmētiku. Bet lavandas smarža, kas plūda no hidrolātu ražošanas aparāta, raisīja interesi par “Kurmīšu” jauno piedāvājumu – augu hidrolātiem. Atpūtas komplekss “Silene” stāstīja par savu Šmakovkas laboratoriju, bet Gunārs Igaunis, spēlējot uz akordeona latgaliešu dziesmas, darīja Latgales stendu muzikālāku un skaļāku.

Izvērtējot izstādes apmeklētāju biežāk uzdotos jautājumus, jāteic, ka vislielākā interese bija par Latgales pasākumiem. Tādēļ, jo īpaši svarīgs ir savlaicīgs pasākumu plāns ne vien Latgalei kopīgi, bet atsevišķi novados. Šogad izteikti lielāka interese bija par sporta pasākumiem. No Preiļu novada pasākumiem izstādē tika reklamēts 25. Starptautiskā Baltijas Baleta festivāla ietvaros Franču laikmetīgās dejas kompānijas koncerts (7.aprīlis), tradicionālais Cīruļputenis (aprīļa vidū), MTB velo sacīkstes “Preiļupes līkloči (maija sākumā), Preiļu parka festivāls (6.jūnijs), Preiļu pilsētas svētki (21.-23.augusts), J.Pīgožņa balvas pasniegšanas ceremonija (19.septembris) u.c. pasākumi. No amatnieku un mājražotāju puses bija interese par novadā rīkotajiem gadatirgiem.

Otrs pieprasītākais jautājums bija par dabas takām – gan garākām, gan īsākām, ar bērniem izejamām. Tādēļ jo īpaši prieks un lepnums bija iepazīstināt ar pagājušā gada beigās Preiļu parkā atklāto dižkoku taku, kura nu ir iezīmēta arī jaunajā tūrisma bukletā. Jaunie vecāki neslēpa prieku, ka taka ir moderna – uz informācijas plāksnītes ir kods mobilajai aplikācijai, kas atklāj arī dažādus jautājumus un uzdevumus, tādējādi padarot takas iziešanu atraktīvāku bērniem.

Prieks bija uzklausīt tūristu labos vārdus par novadu – kā tas laika gaitā ir attīstījies un izmainījies, ka pils tiek atjaunota, cik interesanta un neparasta ir jaunā Metāla mākslas galerija Nester Custom Art gallery, cik bagāta ir leļļu mākslinieces Vladlenas fantāzija. Apmeklētāji veltīja labus vārdus arī Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejam par interesanto ekspozīciju veidošanu un ikgadējā konkursa organizēšanu J.Pīgožņa balvas pasniegšanai. Tāpat apmeklētāji jau pazīst Preiļu keramiķus Raivo Andersonu un “Jašas podu” saimnieci Kristīni Nicmani, un ar lielu interesi uzņēma jaunumus par Sintijas Loginas porcelāna darbnīcas atklāšanu šajā gadā.

Daudzi apmeklētāji neslēpa satraukumu par pasaulē sastopamo vīrusu, tādēļ pārdomā šī gada ceļojumu plānus, un šogad vēlas vairāk apceļot Latviju. Daudzi apmeklētāji atzina, ka Latgale līdz šim licies diezgan tāls galamērķis, īpaši ilgā laika ceļā dēļ, bet sakarā ar to, ka šovasar daudzi nevēlas doties uz ārvalstīm, visticamāk ir pienācis laiks Latgales iepazīšanai.

Šogad Preiļu novada TIC pārstāve jau pārstāvēja novadu un Latgales reģionu starptautiskajā tūrisma izstādē Utrehtā (Nīderlandē) un Viļņā (Lietuvā). Savukārt, šajā nedēļas nogalē LRTA “Ezerzeme” pārstāvji piedalās un pārstāv reģionu izstādē Tallinā (Igaunijā).

Gaidīsim tūristus Latgalē un Preiļos! Mums ir ko piedāvāt un parādīt!

Informāciju sagatavoja:

Iveta Šņepste
Preiļu novada TIC vadītāja