Projektu aktualitātes Sportā
Īstenots Mazo grantu projekts “Velosporta svētki “Ar veļiku pa Aglyunu 2023””

Preiļu novada pašvaldības finansētajā un nodibinājuma “Viduslatgales pārnovadu fonds” organizētajā Mazo grantu projektu konkursā “Iedzīvotāji veido savu vidi – 2023” IG “Aglonas radošie jaunieši” projekts “Velosporta svētki “Ar veļiku pa Aglyunu 2023”” ieguva finansējumu 700,00 eiro apmērā. 

Projekta mērķi:

 1. Veicināt lietderīgu, interesantu un veselīgu brīva laika pavadīšanu, popularizējot vietējās velotūrisma iespējas, iesaistot aktivitātēs vietējo sabiedrību, popularizēt velosportu kopumā un demonstrēt velosporta dažādos novirzienus.
 2. Veicināt ceļu satiksmes drošības noteikumu ievērošanu vietējā sabiedrībā.

Projekta uzdevumi:

 1. Noorganizēt velosporta svētkus.
 2.  Informēt par drošas braukšanas ar velosipēdiem noteikumiem.

Velosipēds, it sevišķi laukos, ir pieejams gandrīz katrā mājā un tā kā viens no aktuālākajiem jautājumiem visā sabiedrībā ir veselīga dzīvesveida nodrošināšana, tad lai to popularizētu un mainītu cilvēku uzskatus, nepieciešama iedzīvotāju līdzdalība un pārliecības veidošana. Līdz ar to dažādas veloaktivitātes ir viens no veidiem, kā iedzīvotāji var sevi izpaust un radināt pie veselīga un aktīva dzīvesveida. Tāpēc Aglonā jau kopš 2008. gada ik vasaru vietējā iedzīvotāju iniciatīvas grupa organizē tautas velosporta svētkus “Ar veļiku pa Aglyunu”. Atsaucība ar katru gadu pieaug un šis pasākums kļūst arvien populārāks, jo tā ir vienreizēja iespēja apvienot dažāda vecuma un sportiskās sagatavotības cilvēkus – bērnus, skolēnus, jauniešus, pieaugušos, pensionārus, ģimenes, labi pavadot laiku kopā ar aktīviem cilvēkiem un domubiedriem.

2022. gadā IG “Velomīļi” “nodeva organizatoru grožus” jaunajiem velomīļiem – IG “Aglonas radošie jaunieši”.

Pasākuma unikalitāte (“pievienotā vērtība”):

Pasākums “Ar veļiku pa Aglyunu” tiek organizēts lauku teritorijā, tuvākās pilsētas (Preiļi, Krāslava, Dagda) ir apmēram 30 km attālumā. Ieguldot brīvprātīgo darbu, pasākuma organizēšanā iesaistās vietējie iedzīvotāji. Dalība ir bez maksas, tāpēc tas ir pieejams dažādiem iedzīvotāju slāņiem, tai skaitā trūcīgām un daudzbērnu ģimenēm. Tradicionāli katram mazajam sacensību dalībniekam par dalību svētkos tiek dāvinātas pasākuma piemiņas veltes. Ik gadu tās ir dažādas balvas, kuras sarūpē pasākuma atbalstītāji un sponsori. Sacensību apbalvošanas ceremonijā tiek apbalvoti ne tikai uzvarētāji, bet arī tiek atzīmētas dažādas nominācijas, piemēram, “Kuplākā ģimene”, “Jaunākais dalībnieks/ce”, “Sirdī  jaunākais dalībnieks/ce”, “Visprātīgākais braucējs/ja” u. c nominācijas, kas ir stimuls iesaistīties pasākumā lielākam dalībnieku skaitam.

Tradicionāli ir izveidojies, ka ikgadējie velosporta svētki “Ar veļiku pa Aglyunu” tiek organizēti augusta mēneša pēdējā sestdienā, tāpēc jau piecpadsmito reizi 26.08.2023. visi, kuri prot mīt pedāļus tika aicināti piedalīties sekojošās aktivitātēs:

 1. Veloparāde pa Aglonas ielām,
 2. Velomaratons – 15 km (tautas klase) un 30 km (meistarklase),
 3. Šķēršļu josla mazajiem riteņbraucējiem vecumā no diviem gadiem,
 4. “Informatīva akcija par slimību profilaksi”
 5. Kopīga zupas baudīšana.
 6. Šogad velosvētku aktivitātes papildinātas ar jaunu izaicinājumu – TĀRAUDA CYLVĀKS, kurā varēja piedalīties pieci stiprākie dalībnieki, kuru spēkus noteica pievilkšanās pie stieņa uzdevums,
 7. Apbalvošana un ekstrēmās velokomandas “Green trials” velo šovs,
 8. Noslēguma zaļumballe kopā ar Normundu Liepiņu.

Pasākuma organizēšanā tika iesaistīti vairāk par 30 brīvprātīgajiem. Brīvprātīgajā darbā tika iesaistīti jaunieši, savu ģimeņu locekļi, iedzīvotāji, kuri atbalsta iniciatīvu grupu. Izsakām pateicību ikvienam, kas atbalstīja gan ar darbu, gan materiāli, gan finansiāli: Preiļu novada pašvaldībai, Preiļu BJSS, Aglonas pagasta pārvaldei, Aglonas kultūras namam, IG “Velomīļi”, biedrībai “Neaizmirstule”, Viduslatgales pārnovadu fondam, Preiļu novada pašvaldības policijai, SIA “LV  PARTS”, SIA “Alin Tito”, kafejnīcai “Somersēta”, viesu namiem “A kas tja byus” un “Kundzinišķi”, Denisam Vīdžupam, CSDD, Aglonas maizes muzejam, SIA “Eltex”, Ivaram Dzerkalim, Aglonas kara muzejam, SIA “SAL PLUS”, kafejnīcai “Terase Egle”, Rēzeknes tehnoloģiju akadēmijai, IK “SINČUKS”, Valdim Lukaševičam (SIA “RLUKSS”), Broņislavam Dimperam, Ruslanam Merkurjevam, Ņinai Kurmei, AS “Latvijas valsts meži”, Preiļu un Aglonas TIC, Jašas podi, SIA “Demontāža”, SIA “Fixman”, SIA “Volmārcentrs”, Mana Aptieka, SIA “Preiļu celtnieks”, biedrībai “Sapņu maģija”, BJBLPC “Strops”.

Papildu fotogrāfijas pieejamas ŠEIT. Autore: Rafaela Repša-Kondratjeva.

Informāciju sagatavoja

Gunta Gulbe-Kalvāne

Kultūras nama vadītāja
gunta.gulbe [at] preili.lv