Preiļu novadā

Oktobra izskaņā daudzus Preiļu iedzīvotājus un viesus pārsteidza redzētais parkā – tika izgaismota Preiļu pils.

Lai šajā tumšajā un dažādiem ierobežojumiem piepildītajā periodā  kaut nedaudz iepriecinātu gan vietējos iedzīvotājus, gan popularizētu Preiļu parku arī apkārtējo novadu viesiem, Preiļu muižas kompleksa un parka vadītāja Sanda Čingule – Vinogradova ar palīgu komandu īstenoja sen lolotu ideju – izgaismot Preiļu pils logus no iekšpuses, radot sajūtu, ka pilī atkal ir dzīvība, kā toreiz…

Neskatoties uz to, ka Preiļos tika atcelts daudzu gaidītais pasākums “Leģendu nakts”, divus vakarus pēc kārtas Preiļu parkā bija novērojams liels skaits vietējo iedzīvotāju un tūristu, kas apbrīnoja īpašo skatu, ko radīja izgaismotā Preiļu pils uz zilā pilnmēness fona. Redzot, kāda bija interese par naksnīgajām pastaigām Preiļu parkā, kā arī lai radītu īpašāku sajūtu, šogad savādāk atzīmējot valsts svētkus, Preiļu parka komanda informē, ka no 11. novembra līdz 22. novembrim atkal tiks izgaismota Preiļu pils. Kā sola organizatori, šoreiz nedaudz citādāk, tādēļ visi laipni gaidīti baudīt rudenīgās pastaigas svaigā gaisā Preiļu parkā arī dienas tumšajā laikā!

Pilsētas centru šogad rotā noformētājas-mākslinieces Ineses Aninas un komandas īstenotā ideja par lielformāta saktām. Arī tās diennakts tumšajā laikā tiks izgaismotas. Kā vēsta pati māksliniece, trīs lielās saktas simbolizē nemainīgu atdzimšanas ciklu: saule noriet un saule uzlec. Savulaik sakta bija viena no skaistākajām un sakrālākajām krūšu rotām, ko nēsāja gan sievietes, gan vīrieši.   Noformējumā dominē aplis un dažādu lielumu apļu kombinācijas, kas veido veselus zīmju rakstus. Aplis latviešu kultūrā saistīts ar Saules riteni, gaismu un siltumu. Virzība pa apli atgādina nemitīgu atgriešanos pašam pie sevis.

Šogad diennakts tumšajā laikā no 11. novembra līdz 22. novembrim aicinām apskatīt arī Pelēču pagasta centru. Tur, sākot no pieturas līdz pagasta ēkai, kultūras namam, estrādei vedīs izvietotu gaismas objektu ceļš. Kā vēsta idejas autori, izvēlētā tematika ir “Latvijas daba”, uzsverot tās skaistumu un daudzveidību ne tikai pavasarī un pilnbriedā, bet arī gada tumšākajos un drēgnākajos mēnešos.

Svētku laukumā, Preiļos 11. novembrī no plkst. 17.00 līdz plkst. 19.00 norisināsies Lāčplēša dienas akcija ,,Savu gaismu sirdī liec, lai Likteņzīmes iemirdzas!’’. Apmeklētāji, ievērojot valstī noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības, aicināti nolikt svecītes laukumā, veidojot gaismas rakstus.

Izbaudīsim rudenīgās un gaismas pielietās pastaigas mūsu novadā un turēsim siltu liesmiņu savās sirdīs! Latvijas valsts svētkos būsim kopā – sirdīs, domās un darbos!

 Laura Uzulnīka foto:

Ievas Babres foto:

Informāciju sagatavoja:

Iveta Šņepste

Preiļu novada TIC vadītāja