Veselība
nieru diena baneris

Ik gadu marta otrajā cet

urtdienā (šogad 9. martā) tiek atzīmēta Pasaules nieru diena, kuras mērķis ir veicināt izpratni par nieru būtisko lomu cilvēka organismā, samazināt nieru slimību izcelsmi un ar to saistīto problēmu ietekmi visā pasaulē.

Nieres ir nozīmīgs cilvēka orgāns, kas veic dzīvībai un veselībai svarīgas funkcijas. Nieru galvenās funkcijas ir:

filtrēt (attīrīt asinis); uzturēt atbilstošu šķidruma daudzumu organismā; regulēt asinsspiedienu; palīdzēt sarkano asins šūnu (eritrocītu) ražošanā; palīdzēt ķermenim uzņemt D vitamīnu.

Liekais svars, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens un tādi kaitīgie ieradumi kā smēķēšana var veicināt nieru slimību attīstību, tādēļ, lai to nepieļautu, ļoti būtiska nozīme ir profilaktiskajiem pasākumiem (pietiekama šķidruma uzņemšana, veselīgs, daudzveidīgs un sabalansēts uzturs, fiziskās aktivitātes, atteikšanās no kaitīgajiem ieradumiem u. c.). Nieres, pretēji citiem orgāniem, lielākoties nedod signālu (sāpes vai diskomfortu), ja to funkcija ir traucēta, un nieru slimības var ilgstoši palikt nepamanītas. Tādēļ būtiski ir regulāri (reizi gadā) doties pie ģimenes ārsta uz profilaktisko apskati, lai laicīgi atklātu nieru darbības traucējumus.

Lai veicinātu iedzīvotājos izpratni par nieru veselību, Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti ir izstrādājuši informatīvos materiālus nieru veselību veicinošu paradumu veidošanai:

Ar visiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/informativi-materiali.

Informāciju sagatavoja
Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls

Pēdējās izmaiņas: 08.03.2023.