Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls

21. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules joda deficīta diena

Joda deficīts uzskatāms par vērienīgu problēmu daudzviet pasaulē, tai skaitā Latvijā. Vairāk nekā 70 % Latvijas iedzīvotāju ir nepietiekams joda daudzums organismā, liecina Veselības ministrijas un Institūta "BIOR" veiktais pētījums

Joda deficīta rezultātā pavājinās vairogdziedzera darbība, kas ilgtermiņā var veicināt aptaukošanos, sirds un asinsvadu slimības un citus veselības traucējumus. Īpaši svarīgi ir nodrošināt pietiekošu joda uzņemšanu bērniem un jauniešiem, sievietēm, kas plāno grūtniecību, grūtniecēm un sievietēm zīdīšanas periodā, jo joda deficīts var izraisīt nepietiekošu vairogdziedzera hormonu sintēzi un traucēt bērna augšanu un attīstību. Galvenie joda avoti uzturā ir zivis un jūras veltes, piens un piena produkti, jodētais sāls.

Atzīmējot Pasaules joda deficīta dienu, Slimību profilakses un kontroles centrs ar zemāk pieejamo afišu atgādina iedzīvotājiem par joda nozīmi veselībai un tā avotiem uzturā.

Iedzīvotājiem ir iespēja pārbaudīt arī savas zināšanas par jodu, atbildot uz 10 testa jautājumiem ŠEIT.  

Citi noderīgi informatīvie materiāli par jodu atrodami ŠEIT.

Papildu informācija par veselīga uztura paradumu veicināšanu, t. sk. ieteikumi pašvaldībām joda nepietiekamības mazināšanai, atrodami "Vadlīnijās pašvaldībām veselības veicināšanā".

Informāciju sagatavoja

Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls